Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Szymon Hołownia został marszałkiem Sejmu. Ma imponujący majątek, drogie auto i domy to tylko początek
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 13.11.2023 20:11

Szymon Hołownia został marszałkiem Sejmu. Ma imponujący majątek, drogie auto i domy to tylko początek

Szymon Hołownia
Wojciech Olkusnik/East News

W poniedziałek 13 listopada Marek Sawicki, sprawujący funkcję marszałka seniora, zainaugurował pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Swoje przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda, a także Mateusz Morawiecki, który złożył dymisję Rady Ministrów. Nowym marszałkiem Sejmu został Szymon Hołownia. Okazuje się, że jeden z liderów Trzeciej Drogi może pochwalić się pokaźnym majątkiem.

Szymon Hołownia nowym marszałkiem Sejmu

Politykiem, który zastąpi Elżbietę Witek na stanowisku marszałka Sejmu, jest Szymon Hołownia. Nowy marszałek zapowiedział wiele zmian dotyczących Izby, jak np. likwidację barierek znajdujących się przed Sejmem, otworzenie Sejmu dla dziennikarzy czy tworzenie podcastów. Choć jeden z dwóch liderów Trzeciej Drogi nie ma doświadczenia parlamentarnego, a karierę polityczną zaczął relatywnie niedawno, bo zaledwie kilka lat temu, dorobił się sporego majątku.

Mateusz Morawiecki złożył dymisję. "Warto przeprosić"

Kariera Szymona Hołowni

Szymon Hołownia jest publicystą, dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym. Naszym czytelnikom może być znany przede wszystkim z prowadzenia programu rozrywkowego “Mam Talent!”. Od 15 października jest posłem, a od dzisiaj marszałkiem Sejmu. Wspólny kandydat Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy otrzymał 265 głosów. Tym samym Szymon Hołownia stał się drugą osobą w państwie. Wraz z objęciem mandatu będzie musiał złożyć oświadczenie majątkowe, niemniej nie jest on żadną tajemnicą.

ZOBACZ TAKŻE: Obniżki stóp procentowych nie wrócą przed wiosną? Adam Glapiński nie pozostawił wątpliwości.

Pokaźny majątek polityka. Wiele nieruchomości i elektryczne auto

Należy mieć na uwadze, że przedstawione poniżej informacje pochodzą z 2021 roku, kiedy to dziennikarze serwisu wp.pl opisali majątek polityka. Szymon Hołownia razem z żoną posiada dom pod Warszawą. Budynek zlokalizowany na strzeżonym osiedlu w Otwocku o powierzchni ok. 200 m kw. polityk kupił w 2015 r. za 2 mln zł. W 2021 r. nieruchomość była obciążona hipoteką w wysokości 3,1 mln.

Mniej więcej w tym samym czasie Szymon Hołownia sprzedał za 1,7 mln zł 90-metrowe mieszkanie na warszawskim Powiślu. Zyskał również 670 tys. zł na sprzedaży 100-metrowego mieszkania w warszawskiej dzielnicy Wawer. Obecny marszałek Sejmu jest także współwłaścicielem 60-metrowego mieszkania w apartamentowcu na warszawskim Powiślu, które kosztowało 940 tys. zł.

W 2003 r. polityk kupił działkę o wielkości 0,6 ha we wsi w powiecie sokólskim. Na nieruchomości stoi ponad 120-metrowy dom oraz zabudowania gospodarcze. Eksperci szacują, że wartość działki z zabudowaniami to 900 tys. zł. Szymon Hołownia jest również właścicielem elektrycznego BMW i3, które jest warte niemal 200 tys. zł.

Na jakie zarobki może liczyć Hołownia jako marszałek Sejmu?

Szymon Hołownia jako marszałek Sejmu będzie mógł zarobić nawet 20,5 tys. zł miesięcznie. Na tą sumę składa się wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 15 tys. 532 zł oraz 5 tys. 10 zł tytułem dodatku za wysługę lat. Co więcej, Hołowni przysługuje jeszcze dieta poselska w wysokości 4 tys. zł miesięcznie.

Źródło: fakt.pl, superbiz.se.pl, wp.pl.