Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ruszyły masowe kontrole Polaków. Urzędnicy sprawdzą jedną rzecz
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 15.04.2024 14:44

Ruszyły masowe kontrole Polaków. Urzędnicy sprawdzą jedną rzecz

mężczyzna, drzwi
Fot. materiały własne

Część Polaków w najbliższym czasie może spodziewać się kontroli urzędników. Wszyscy użytkownicy gródków działkowych powinni mieć się na baczności. Jeśli podczas takich wizyt wyjdą na jaw nieprawidłowości, działkowców czekają surowe kary. 

Użytkownicy ogródków działkowych powinni znać te przepisy

Wszyscy użytkownicy ogródków działkowych powinni dokładnie zapoznać się z przepisami dotyczącymi prawa wodnego. Należy pamiętać, że wodę ze studni mogą pobierać tylko i wyłącznie właściciele posesji. Jeśli jednak ktoś dzierżawi ogródek, to będzie musiał uzyskać specjalnej pozwolenie, by swobodnie korzystać z wody ze studni. 

Aby otrzymać taki dokument, należy zgłosić się do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich lub też do Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich. Za dopełnienie tej formalności trzeba będzie zapłacić 237,87 złotych.

Tyle będzie wynosiła renta wdowia. Seniorzy mogą sporo zyskać

Urzędnicy masowo kontrolują Polaków. Sprawdzają jedną rzecz

Jak poinformował portal Interia Biznes, urzędnicy prowadzą masowe kontrole Polaków, podczas których sprawdzają, czy nie używają oni na działkach pomp wodnych tzw. abisynek. Warto dodać, że posiadanie tego rodzaju pomp jest traktowane jako wykroczenie

W związku z tym, jeśli podczas kontroli wyjdą na jaw nieprawidłowości, to na dzierżawców ogródków działkowych zostanie nałożona surowa kara.

Zobacz także: Nawet 1780,96 zł miesięcznie do emerytury. Trzeba spełnić dwa warunki

Można zapłacić wysoką grzywnę lub nawet trafić do aresztu

Dzierżawcy ogródków działkowych powinni być czujni. Jeśli bowiem podczas kontroli urzędnika okaże się, że ktoś korzysta na działce z nielegalnych ujęć wody, to zostanie nałożona na niego kara grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych lub nawet trafi do aresztu. Posiadacze studni mogą zapłacić kolejne sankcje finansowe za nielegalny pobór wody. 

Jak przypomina portal Interia Biznes, Polski Związek Działkowców wystosował do parlamentarzystów pilny apel o zmianę przepisów związanych z prawem wodnym w taki sposób, by działkowcy mogli swobodnie korzystać z wody. Jak na razie żadne modyfikacje w tej kwestii nie zostały wprowadzone.