Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ruszyły kontrole w całej Polsce. Sprawdzą cztery rzeczy
Monika Majko
Monika Majko 07.03.2024 15:16

Ruszyły kontrole w całej Polsce. Sprawdzą cztery rzeczy

Mężczyzna puka do drzwi
fot. Marek BAZAK/East News

W całym kraju trwają masowe kontrole abonamentu RTV. Kontrolerzy z Poczty Polskiej ruszyli w teren i pukają do drzwi w celu sprawdzenia, kto wywiązuje się z obowiązku zapłaty za użytkowanie odbiorników radiowo-telewizyjnych, a kto unika zapłaty obowiązkowej daniny. Poczta wydała oficjalny komunikat dotyczący przeprowadzanych działań i ujawniła, jakie cztery rzeczy będą sprawdzane przez jej pracowników podczas wizyt w domach Polaków.

Ruszyły kontrole w całej Polsce

Już od wielu tygodni głośno mówi się o kontrolach abonamentu RTV. Jakiś czas temu Poczta Polska prowadziła rekrutację kontrolerów, którzy niedawno rozpoczęli masowe wizyty w przedsiębiorstwach, ale i prywatnych domach Polaków. Pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej posiadają stosowne uprawnienia do przeprowadzania takich kontroli, wydane na podstawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 marca 2015 roku, II GSK 208/14 w zgodzie z art. 2 ust. 2 ustawy z 2005 r. o opłatach abonamentowych.

Co ciekawe, gdy kontroler zapuka do naszych drzwi, nie mamy obowiązku wpuścić go do domu. Możemy odmówić mu wejścia do środka, jednak nie oznacza to, że zaniecha on prób przeprowadzenia kontroli. Jeśli jednak kontroler udowodni, że nie płacimy abonamentu RTV pomimo takiej powinności, możemy zapłacić mandat w wysokości 261 zł za radio oraz 819 zł za telewizor. To 30-krotność stawki miesięcznej opłaty.

Wielka wygrana w zdrapce. Wydał 5 złotych i zgarnął fortunę

Sprawdzą cztery rzeczy

Poczta Polska wydała oficjalny komunikat w sprawie przeprowadzanych kontroli abonamentu RTV. Wskazano w nim, na co zwracana jest szczególna uwaga podczas wizyt kontrolerów. Okazuje się, że sprawdzą oni przede wszystkim cztery rzeczy:

  • Obecność urządzenia;
  • Zdolność do natychmiastowego odbioru programu telewizyjnego lub radiowego;
  • Status rejestracji urządzenia;
  • Okres używania urządzenia (z uwzględnieniem 14-dniowego terminu na jego zarejestrowanie).

Komunikat Poczty Polskiej

Kontrole trwają cały czas. Jesteśmy ciałem, które świadczy tę usługę na rzecz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na podstawie ustawy. Nie ma okresu, żeby kontroli nie było - przekazała Poczta Polska w odpowiedzi na pytanie redakcji serwisu Interia Biznes.

W 2024 roku miesięczna stawka abonamentu RTV wynosi 8,70 za radio oraz 27,30 zł za telewizor. Posiadane odbiorniki radiowo-telewizyjne powinny być zarejestrowane, a opłaty należy dokonywać do 25. dnia każdego miesiąca. 

Źródło: Interia Biznes