Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Pukają do drzwi domów w całej Polsce. Gminy się nie patyczkują
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 24.05.2024 20:54

Pukają do drzwi domów w całej Polsce. Gminy się nie patyczkują

mężczyzna, drzwi
Fot. materiały własne

Gminy przeprowadzają masowe kontrole Polaków. Wiele osób powinno spodziewać się wizyty urzędników. Samorządy weryfikują przydomowe szamba. Jeżeli na jaw wyjdą nieprawidłowości, właściciele zapłacą ogromne kary finansowe.

Gminy przeprowadzają masowe kontrole Polaków

W 2022 roku weszła w życie nowelizacja Prawa wodnego, która wprowadziła dodatkowy obowiązek dla gmin. Samorządy muszą przeprowadzać kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Ich zadaniem jest sporządzenie specjalnego sprawozdania w tej sprawie.

Sprawozdanie za ubiegły rok gminy powinny złożyć do kwietnia 2024 r. Do końca sierpnia bieżącego roku mają natomiast czas na przeprowadzenie wszystkich kontroli. Biuro Związku Celowego Gmin MG-6 przekazało serwisowi Money.pl, że w ubiegłym roku w 696 przypadkach urzędnicy powiadomili policję o nieprawidłowościach.

Przez 20 lat pracowała za minimalną krajową. Trudno uwierzyć, jaką dostaje emeryturę

Wiadomo, co sprawdzają urzędnicy podczas kontroli

Celem kontroli urzędników jest przede wszystkim sprawdzenie, czy posesja jest podłączona do sieci kanalizacyjnej. Jak się okazuje, aż 10 mln Polaków nie dopełnia tego obowiązku. Dodatkowo, kluczowe jest posiadania odpowiednich dokumentów.

Kontrolerzy będą chcieli sprawdzić, czy mieszkańcy posiadają umowę i rachunki, które poświadczą, że szamba lub przydomowe oczyszczalnie ścieków są regularnie opróżniane. Aktualne regulacje jasno wskazują, że należy opróżniać je tak często, by uniknąć przepełnienia, ale nie rzadziej niż raz na trzy miesiące.

Gigantyczne kary finansowe dla Polaków

Jeżeli podczas takiej kontroli wyjdą na jaw nieprawidłowości, urzędnicy powiadamiają odpowiednie służby. Wówczas to policja zdecyduje o tym, czy nałoży na właścicieli posesji karę finansową czy skieruje sprawę do sądu. 

W przypadku, gdy mieszkańcy utrudniają przeprowadzenie kontroli i np. nie chcą przedstawić rachunków za wywóz nieczystości, mogą zapłacić 500 złotych. Jeżeli jednak sprawa trafi do sądu, to grzywna może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Zobacz także: Przez 20 lat pracowała za minimalną krajową. Trudno uwierzyć, jaką dostaje emeryturę