Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważny obowiązek wielu Polaków, muszą dostarczyć ważny dokument. Czas do końca maja
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 24.05.2024 18:07

Ważny obowiązek wielu Polaków, muszą dostarczyć ważny dokument. Czas do końca maja

dokument, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Wielu Polaków powinno się mieć się na baczności. Mają czas tylko do końca maja, by dopełnić ważnego obowiązku. Osoby będące rolnikami ubezpieczonymi w KRUS muszą dostarczyć niezwykle ważny dokument. Jeśli tego nie zrobią, mogą stracić ubezpieczenie.

Czas tylko do końca maja

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pilnie przypomina, że kończy się czas na dopełnienie ważnego obowiązku. Chodzi tutaj konkretnie o złożenie zaświadczenia właściwego organu podatkowego lub oświadczenia ws. rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego za ubiegły rok.

Co ważne, ten obowiązek dotyczy rolników, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Odpowiednie dokumenty muszą trafić do instytucji do końca maja. Jeżeli ich nie dostarczymy, czekają nas nieprzyjemne konsekwencje.

Ważny zasiłek pójdzie w górę. Większe pieniądze już od sierpnia

Polacy muszą dostarczyć ten dokument

Jak informuje KRUS, jeżeli ktoś prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i jednocześnie chce podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników, to musi złożyć w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego specjalne oświadczenie i zaświadczenie. Należy zrobić to do 31 maja. Chodzi o to, by udokumentować, że kwota należnego podatku dochodowego za ubiegły rok od przychodów z prowadzonej działalności nie jest wyższa od rocznej kwoty granicznej.

Zobacz także: Zmiany w kluczowym zasiłku, kwota pójdzie w górę. Skorzystają tysiące Polaków

Za brak dokumentu można stracić ubezpieczenie

Rolnicy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą powinni wiedzieć, że roczna kwota graniczna za ubiegły rok jest na poziomie 4088 złotych. Jeżeli zostanie ona przekroczona lub odpowiednie dokumenty nie zostaną złożone, to rolnik straci ubezpieczenie.

Co ważne, ubezpieczenie przestanie obowiązywać w dniu, w którym dana osoba powinna złożyć zaświadczenie lub oświadczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W związku z tym, dopilnowanie tego obowiązku jest niezwykle istotne.