Pilne ostrzeżenie GIS. Produkt wycofywany ze sklepów. To kolejna wpadka tego producenta

Produkty spożywcze o składzie niezgodnym z opisem producenta to nie tylko potencjalne niezadowolenie konsumenta, ale również zagrożenie dla zdrowia. Tak jest i w tym przypadku. Główny Inspektorat Sanitarny właśnie poinformował o wycofaniu artykułów, które dla konkretnej grupy osób mogą być niebezpieczne. To nie pierwszy problem u tego producenta.
GIS wydał pilny komunikat
Główny Inspektorat Sanitarny to polska instytucja, która jest odpowiedzialna przede wszystkim za ochronę zdrowia publicznego. Funkcjonuje od 2002 roku po reformie Państwowej Inspekcji Sanitarnej jako organ administracji rządowej, który nadzoruje działania tej inspekcji. Przewodzi mu Główny Inspektor Sanitarny, którego powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra zdrowia.
Celem powołania GIS było zintegrowanie i usprawnienie systemu nadzoru sanitarnego w Polsce oraz stworzenie jednolitej struktury, która mogłaby skutecznie reagować na zagrożenia zdrowotne — zarówno o charakterze lokalnym, jak i ogólnokrajowym.

Do najważniejszych zadań GIS należy:
- kontrola warunków higieniczno-sanitarnych w miejscach użyteczności publicznej, zakładach pracy, szkołach, przedszkolach i placówkach służby zdrowia,
- nadzór nad jakością wody pitnej, żywności i produktów kosmetycznych,
- monitorowanie chorób zakaźnych, reagowanie na ich ogniska oraz prowadzenie działań profilaktycznych,
- kontrola i egzekwowanie przepisów antytytoniowych i antynarkotykowych,
- edukacja zdrowotna i promowanie zdrowego stylu życia,
- wydawanie komunikatów i ostrzeżeń zdrowotnych dla obywateli.
To właśnie o ostatniej z tych aktywności słyszy się coraz częściej. Właśnie usłyszeliśmy o kolejnym komunikacie dotyczącym wycofania produktów z rynku, mogą być zagrożeniem dla zdrowia wielu osób.

GIS wycofuje kolejne produkty, to może się wydarzyć
Główny Inspektorat Sanitarny odgrywa kluczową rolę w wycofywaniu z rynku produktów niebezpiecznych dla zdrowia konsumentów. Działania te są częścią szeroko pojętego nadzoru sanitarnego i mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, kosmetyków, suplementów diety oraz innych produktów wprowadzanych do obrotu.
Tak było też w połowie maja, kiedy poinformowano o wycofaniu konkretnych artykułów, których spożycie mogłoby się skończyć reakcją alergiczną u wielu osób. Mowa była o produktach oznaczonych jako bezglutenowe, w którym wykryto ilości glutenu przekraczające normy.
Warto pamiętać, że celiakia i inne problemy związane z tolerancją glutenu, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wśród najczęstszych objawów wymienia się:
- biegunki przewlekłe lub nawracające,
- wzdęcia i bóle brzucha,
- utratę masy ciała mimo prawidłowego apetytu,
- wymioty (częściej u dzieci),
- niedobory pokarmowe (np. niedobór żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego).

Choć gluten sam w sobie nie jest klasycznym alergenem jak orzeszki ziemne czy mleko, to może wywoływać niepożądane reakcje układu immunologicznego, takie jak te wymienione powyżej. Składnik ten występuje w pszenicy, życie i jęczmieniu, stąd osoby chorujące na celiakię żywią się produktami, które są tak przygotowane, aby nie mieć go w składzie. Niestety nie zawsze deklaracje producenta są zgodne z prawdą. Z tego powodu nieco ponad tydzień temu wycofano kilka kluczowych produktów. To niejedyna wpadka tego producenta.
Zobacz: Auchan pilnie apeluje do klientów. Jeśli kupiłeś ten produkt, natychmiast go wyrzuć
Ostrzeżenie GIS odnośnie kolejnej wpadki producenta
19 maja Główny Inspektorat Sanitarny przekazał, że ze sklepów zostały wycofane konkretne partie produktów, które mimo zapewnień producenta posiadały w swoim składzie gluten. Ich spożycie przez konkretną grupę osób mogłoby się skończyć silną reakcją alergiczną. Komunikat dotyczył wówczas:
- Producent: A. Dadusz, P. Oleszczak EKO-NATURA s.c., Kopyść 48, 98-100 Łask
- Kwas chlebowy tradycyjny 330 ml; Numer partii: A012026; Data minimalnej trwałości: 01/2026,
- Nazwa produktu: Kwas chlebowy tradycyjny na miodzie 330 ml; Numer partii: A112026; Data minimalnej trwałości: 11/2026,
- Nazwa produktu: Cannabis bread drink - Kwas chlebowy z konopią 330 ml; Numer partii: A012026; Data minimalnej trwałości: 01/2026.
To niejedyna wpadka wspomnianego producenta. Właśnie przekazano o wycofaniu kolejnych produktów, a cała sprawa dotyczy tego samego problemu. Tym razem warto sprawdzić, czy w swoich zapasach nie posiadamy:
- nazwa produktu: EKO Kwas chlebowy tradycyjny 330 ml; numer partii: A 10 2025; data minimalnej trwałości: 10/2025
- nazwa produktu: EKO Kwas chlebowy tradycyjny na miodzie 330 ml; numer partii: A 01 2026; data minimalnej trwałości: 01/2026.
Z komunikatu GIS dowiadujemy się, że przedsiębiorca oraz organy urzędowej kontroli podjęli wszystkie konieczne kroki, które mają zapobiec tego typu zdarzeniom. Dodatkowo została podjęta procedura mająca na celu wycofanie produktów, w których wykryto gluten z obrotu.
Wyraźnie podkreślono, aby osoby z alergią lub nietolerancją na gluten nie spożywały kwasu chlebowego z powyższych komunikatów.





































