Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowy przywilej dla posłów. Zwykły Polak może o tym tylko pomarzyć
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 25.11.2023 12:21

Nowy przywilej dla posłów. Zwykły Polak może o tym tylko pomarzyć

Sala plenarna Sejmu
KAPIF

Wśród wielu przywilejów przysługujących posłom jest również możliwość otrzymania tańszych ofert na drogie produkty i towary. Teraz mogą oni z tego skorzystać - pojawiła się bowiem zupełna nowość w Sejmie. Polacy o takich zniżkach i takim sprzęcie mogą jedynie pomarzyć.

Nowy sprzęt dla posłów

Co kilka lat polski parlament kupuje nowy sprzęt elektroniczny dla posłów i senatorów. Jak jednak zauważa portal fakt.pl, oferty, jakie otrzymują parlamentarzyści, są znacznie odmienne od tych, z jakich muszą korzystać zwykli Polacy.

Początek X kadencji Sejmu oznacza sprzedaż elektroniki używanej przez posłów poprzedniej kadencji - w tym przypadku są to tablety iPad Air z 64 GB pamięci. Ceny są jednak zawrotne - dla porównania, w drugim obiegu minimalna cena takiego sprzętu to 900 zł.

Biedronka ma różne ceny w różnych sklepach. Sieć potwierdza zaskakujące informacje

Taniej dla posła

Sprzedaż sprzętu prowadzi Kancelaria Sejmu, a mogą go wykupić posłowie. Według danych Centrum Informacyjnego Sejmu cytowanych przez “Rzeczpospolitą”, orientacyjny koszt takiego używanego sprzętu dla posła to zaledwie 500 zł.

CIS zastrzega jednak, że podana cena jest orientacyjna - każdy tablet jest wyceniany indywidualnie. Z drugiej strony jednak, większość posłów kupujących sprzęt zwyczajnie proponuje za tablety po 500 zł.

Rozdać zamiast sprzedaży

Z taką polityką Kancelarii Sejmu nie zgadzają się jednak wszyscy parlamentarzyści. Swoją opinię wyraził chociażby poseł Michał Gramatyka z Polski 2050, którego wypowiedź przytoczyła “Rzeczpospolita”.

Ze słów posła Gramatyki wynika, że lepszym wyjściem byłoby rozdanie sprzętu potrzebującym przez Kancelarię Sejmu po zakończeniu kadencji. Oczywiście uprzednio konieczne byłoby dokładne wyczyszczenie sprzętu z danych.

źródło: fakt.pl