Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? Konsekwencje mogą być opłakane
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 22.11.2023 18:59

Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? Konsekwencje mogą być opłakane

Adam Glapiński
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jakiś czas temu pojawiły się doniesienia, że możliwe jest postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Teraz rzecznik NBP ocenił, jakie mogą być tego konsekwencje.

Adam Glapiński oskarżony o naruszanie prawa

Jakiś czas temu zrobiło się głośno o sporze Adama Glapińskiego z Pawłem Muchą. Członek zarządu NBP zarzucił prezesowi niewykonywanie obowiązków oraz naruszanie prawa. Mucha wspominał między innymi o tym, że kopie protokołów posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej nie są udostępniane części członków zarządu NBP. 

Poczta Polska pilnie szuka pracowników. Warunki zaskoczą wielu

Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu?

Pojawiły się także doniesienia dotyczące rzekomego postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Ostatnio Donald Tusk zabrał głos w tej sprawie i przekazał, że faktycznie jest to rozważanie i dodał, że koalicja posiada wystarczającą liczbę głosów w Sejmie, żeby podjąć takie działania i postawić prezesa Narodowego Banku Polskiego przed TS.

Rzecznik NBP o zarzutach w stronę Adama Glapińskiego

Ostatnio rzecznik NBP Wojciech Andrusiewicz odniósł się do zapowiedzi postawienia przed Trybunałem Stanu Adama Glapińskiego. - Musimy się z tym liczyć, że atak na niezależność banku centralnego jakiegokolwiek państwa członkowskiego UE będzie skutkował działaniami w zakresie spadku wartości waluty - stwierdził rzecznik NBP.

- Myślę, że stabilność finansowa zostanie podważona przez tych, którzy atakują. Jeżeli ktoś się spodziewa braku reakcji giełdy, agencji ratingowych to muszę z całą stanowczością powiedzieć, że ta reakcja na pewno nastąpi. Jakiekolwiek działania wobec prezesa NBP naruszą art. 130 Traktatu o Funkcjonowaniu UE - ocenił Wojciech Andrusiewicz.

Tagi: NBP