Służby Izraela jako pierwsze dokonały cyberataku skutkującego fizycznym zniszczeniem infrastruktury wroga - w 2011 r. dokonały z użyciem malware Stuxnet sabotażu irańskiego programu atomowego. Dziś po raz drugi zapisują się w historii cyberwojny - członkowie Hezbollahu w Libanie zostali zaatakowani z użyciem własnych pagerów, które Żydzi mieli zdalnie doprowadzić do wybuchu.
Trzeba zakładać, że każde urządzenie elektroniczne z logiką da się zhakować. Nie musi chodzić o zaawansowane serwery - hakerzy włamywali się już do przemysłowych sterowników logicznych, a teraz udało się także zhakować… system zmiany przełożeń w rowerach. Cyfryzacja nie ominęła kolarstwa razem ze wszystkimi jej kosztami, czego przykłady właśnie mamy okazję obserwować.
Grupa mediowa CMG już pod koniec zeszłego roku miała przekonywać klientów, że dysponuje narzędziem podsłuchującym rozmowy użytkowników i na tej podstawie może oferować klientom bezcenne dane służące adresowaniu reklam. Teraz wyciekła prezentacja firmy, która ma potwierdzać, że technika śledzenia rodem z “Black Mirror” naprawdę istnieje.
Czy wiesz, że codzienny nawyk korzystania z telefonu podczas ładowania może prowadzić do poważnych problemów? Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że takie działanie może przyspieszyć zużycie baterii i narazić urządzenie na uszkodzenia. Dowiedz się, dlaczego warto zmienić te nawyki.
Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce czekają nas podwyżki cen telewizorów. Chodzi tutaj konkretnie o popularne telewizory LCD. Okazuje się, że tanio już było. Powód podwyżek może okazać się sporym zaskoczeniem dla wielu osób. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy.
Internet co jakiś czaj obiegają doniesienia o przypadkach samozapłonu smartfonów, które rzecz jasna mają miejsce, jednak za sprawą nośności tematyki można odnieść wrażenie, że pożarów spowodowanych przez urządzenie mobilne jest więcej niż w rzeczywistości. Ryzyka nie należy jednak bagatelizować, zwłaszcza że już stosowanie kilku prostych praktyk może niemal całkowicie zniwelować zagrożenie. Swoje zalecenia publikują też sami producenci smartfonów, robi tak m.in. Samsung, którego urządzenia od lat są najlepiej sprzedającymi się smartfonami z Androidem.
Za sprawą prawodawstwa Unii Europejskiej iPhone’y możemy już ładować za pomocą ładowarek USB. Apple w zasadzie powinno dziękować UE, bo była to największa nowość ostatniej generacji. Przegłosowane zostały też rozporządzenia mające zagwarantować Europejczykom prawo do naprawiania - szereg regulacji, które wymuszą na producentach nie tylko projektowanie urządzeń tak, aby były one łatwe do naprawienia, ale też skłonią ich do rozszerzania opieki serwisowej, także świadczonej przez firmy trzecie. To ciekawy moment, bo badania wykazują, że jak dotąd takie możliwości nie budzą zainteresowania konsumentów. Dzięki zmianom w prawie dowiemy się, czy faktycznie są to ich preferencje, czy może skutek zasad arbitralnie i jednostronnie narzucanych latami przez producentów.
Zmiana przyzwyczajeń w profilu eksploatacji urządzeń, wymiana sprzętu na energooszczędny czy korzystanie z taryf, w których czasowo stawki są niższe to działania, które mogą poskutkować obniżeniem rachunków z miesiąca na miesiąc. Warto jednak zadbać także o dłuższą perspektywę, a tą może okazać się zmiana dostawcy energii. Dotąd jednak pewnym utrudnieniem było odnalezienie narzędzia, które umożliwiałoby zestawiać konkurencyjne oferty bez obaw, że dana propozycja nie jest faworyzowana przed dostawcę porównywarki. To się wkrótce zmieni - jeszcze w sierpniu zyskamy takie możliwości.
Pojemność akumulatora i czas pracy na jednym ładowaniu pozostaje jednym z najważniejszych parametrów, na które zwraca się uwagę podczas wyboru smartfonu. Tymczasem często zdarza się, że do ich obniżenia przyczyniają się sami użytkownicy tak przez profil eksploatacji, jak i zwyczaje w ładowaniu. To, co jeszcze kilkanaście lat temu było oczywistością i realnie przekładało się na żywotność baterii, dziś im szkodzi. Przypominamy, na co zwracać uwagę, a które z niegdysiejszych porad mogą dziś skracać czas pracy smartfonów.
Nawet mieszkając w bloku nie powinniśmy zapominać o obowiązku segregacji śmieci. Za jego niedopełnienie grozi wysoka kara. Wielokrotnie więcej zapłacimy jednak za inne przewinienie. Niektórych śmieci nie wolno nam wyrzucać do kosza. Co z nimi w takim razie zrobić?
W naszych domach w ciągu ostatnich trzydziestu lat na dobre zdążyły się już rozgościć urządzenia, o których często niewiele wiemy. W rezultacie pojawia się wiele mitów dotyczących wpływu korzystania z nich na nasze zdrowie czy rachunki za prąd - wszak wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie nie ma tu zastosowania, gdyż jeszcze kilka dekad temu AGD składało się z zupełnie innych elementów niż dzisiaj. Konsekwencje zaniedbań mogą być poważne, o czym świadczą najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu w Walencji.
Biedronka zaskoczyła klientów kolejną rewelacyjną ofertą. Tym razem promocja skierowana jest do wszystkich użytkowników smartfonów, którzy potrzebują dodatkowego źródła energii podczas swoich codziennych aktywności. W ramach tej akcji można odebrać powerbank za złotówkę. Oferta trwa od 4 sierpnia do 1 września 2024 roku lub do wyczerpania zapasów.
Wśród turystów rośnie moda na walizki elektryczne. Przypominają one nieco elektryczne hulajnogi i potrafią ulżyć podczas długotrwałej przeprawy przez ogromne lotniska. Wystarczy chwycić za małą kierownicę i można jechać. Okazuje się jednak, że niektóre lotniska nie patrzą przychylnym okiem na nowy trend. Od turystów posiadających nietypowy wehikuł wymagają również… prawa jazdy.Z tego tekstu dowiesz się:● Czym jest elektryczna walizka.● Gdzie do używania jej potrzebne jest prawo jazdy.● Jaka jest prędkość maksymalna bagażu.● Czy bagażem można pojechać z lotniska do domu.
To może oznaczać, że rewolucja w transporcie jest bliżej, niż się wydawało. Latająca taksówka właśnie udowodniła, że na jednym baku może przelecieć ponad 900 kilometrów. Czy już wkrótce stwierdzenie ”już do ciebie lecę” nabierze nowego znaczenia? Jeśli ceny wodoru spadną, a wiele wskazuje na to, że tak właśnie będzie, to… owszem. Z tego tekstu dowiesz się:● Jak działają latające taksówki,● Jak szybko latają i co je napędza,● Ile wynoszą i ile będą wynosić koszty paliwa,● Gdzie najszybciej możesz się przelecieć.
Ciemne chmury zebrały się nad Intelem i można by mu współczuć, gdyby tylko nie stało się to na jego własne życzenie. Niedawno pisaliśmy o tym, że akcje firmy runęły w dół, a ona sama szukając oszczędności, zapowiedziała zwolnienie nawet 19 tysięcy pracowników. Okazuje się, że wszystkiemu winny jest sam Intel, który wypuścił na rynek dwie generacje wadliwych procesorów, a następnie udawał, że nic się nie stało. I udaje nadal. Z tego tekstu dowiesz się:● Dlaczego lepiej nie kupować teraz procesorów Intela,● Co starał się ukryć technologiczny gigant,● Jak firma zignorowała fakt, że sprzedaje wadliwy sprzęt,● Jak klientów nabito w butelkę,● Jakie konsekwencje spotykają Intela.
Obserwujemy próby przenoszenia modeli sprzedażowych znanych z usług IT na inne gałęzie gospodarki. Powoli w niepamięć odchodzi możliwość jednorazowego zakupu trwałego produktu. Zamiast tego producenci każą nam wykupywać subskrypcje, w zamian świadcząc mniej lub bardziej wartościowe aktualizacje czy rozszerzoną pomoc techniczną. O ile wśród nabywców oprogramowania czy usług chmurowych takie podejście zyskało wielu zwolenników, tak w modelu subskrypcyjnym zaczynają być także sprzedawana elektronika użytkownika, a nawet… samochody.
Polskie Ministerstwo Cyfryzacji zaproponowało nowe rozporządzenie, które ma na celu wprowadzenie standardu ładowania USB-C dla większości urządzeń elektronicznych. Rozporządzenie to jest zgodne z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2022 roku, dotyczącą harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w zakresie urządzeń radiowych. Czy możemy spodziewać się zmian? Jeśli tak, to kiedy?
Odruchowe odłączenie od prądu nieużywanych urządzeń elektrycznych może nas sporo kosztować. Choć w większości przypadków taki gest, motywowany oszczędnością lub ekologią, może mieć sens - w tych kilku nie ma.
Thermomix w Polsce jest niezwykle popularny. Firma Vorwerk, która produkuje urządzenie przyznaje, że poza rynkiem macierzystym, czyli Niemcami, Polska jest dla niej najważniejszym rynkiem. W naszym kraju sprzedało się ponad 232 tysiące Thermomixów. Teraz ich właścicieli czeka jednak przykra niespodzianka.
Pojawiły się najnowsze przecieki dotyczące nowej konsoli od Sony. Mimo, że jeszcze oficjalnie jej nie zapowiedziano, kolejna edycja Playstation może się pojawić już w 2024 roku.
Apple wypuściło do sieci rewelacyjny spot, którym z jednej strony zachwala swoją przeglądarkę Safari, a z drugiej daje kuksańca jej konkurentowi od Google – popularnej przeglądarce Chrome. Film robi wrażenie swoją pomysłowością i nawiązuje do abstrakcyjnej teorii spiskowej.
Popularna sieć szwedzkich marketów IKEA poinformowała, że produkt, który sprzedawała, może stanowić zagrożenie. Chodzi o popularny powerbank, w którym wykryto wadę konstrukcyjną. Sprawdź, czy model, który posiadasz jest bezpieczny.
Komunikator WhatsApp, którego liczbę użytkowników szacuje się na ponad 2 mld, porzuca popularną zwłaszcza wśród seniorów platformę. Aplikacja przestanie działać na starszych funkcyjnych telefonach, z których korzystają osoby niechętne do używania smartfonów, choć nie tylko.
Firma Baseus, producent popularnych w Polsce powerbanków, wycofuje ze sprzedaży dwa modele i uruchamia akcję serwisową. Urządzenia są wadliwe i podczas użytkowania może dojść do zapłonu. Na stronie Baseus można ubiegać się o zwrot pieniędzy.
Smartfony są nieodłącznymi towarzyszami ludzi. Tym bardziej irytować może sytuacja, kiedy dzień zbliża się do półmetku, a urządzenie, które rano naładowane było ”do pełna”, właśnie rozpaczliwie domaga się dostępu do ładowarki. Radzimy jak wydłużyć działanie telefonu na jednym ładowaniu.
Przed nami wieczór, na który z niecierpliwością czekają fani piłki nożnej w całej Europie. Ostateczne zwieńczenie trwających rozgrywek o tytuł najlepszej drużyny starego kontynentu. Punktualnie o godzinie 21 zabrzmi pierwszy gwizdek sędziego w meczu Hiszpania – Anglia. Gdzie oglądać finał EURO 2024?
Premiery najnowszego smartfonu z nadgryzionym jabłkiem można się spodziewać we wrześniu tego roku. W sieci już teraz pojawiają się jednak doniesienia, które podgrzewają atmosferę wśród miłośników urządzeń od Apple. Te najnowsze dotyczą baterii i są naprawdę optymistyczne.
Polscy użytkownicy produktów Apple mają dość traktowania jak klientów drugiej kategorii. Firma z logiem nadgryzionego jabłka od lat obiecuje mieszkańcom kraju nad Wisłą wprowadzenie asystentki głosowej posługującej się językiem polskim, ale wciąż nic z tych obietnic nie wynika. Czy skarga złożona do UOKiK ma szansę to zmienić?