biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Eko > Fortuna zamrożona w elektrośmieciach. W polskich domach zalega sprzęt wart miliardy złotych
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 17.05.2025 19:23

Fortuna zamrożona w elektrośmieciach. W polskich domach zalega sprzęt wart miliardy złotych

elektrośmieci
Fot. PN_Photo – Getty Images Pro

Postęp technologiczny i nadmierny konsumpcjonizm powodują, że często wymieniamy urządzenia elektroniczne, kiedy na rynku pojawi się nowszy model, a nie kiedy starszy się zepsuje. W naszych domach pojawiają się urządzenia kolejnych generacji, udoskonalone o coraz bardziej zaawansowane funkcje. W tym czasie używane sprzęty AGD i elektronika zbierają kurz, choć mogłyby być źródłem dodatkowego dochodu. Jak je spieniężyć? 

Zbędny sprzęt elektroniczny zalega w polskich domach

Stare telefony, telewizory, tostery, mikrofalówki itd. to sprzęty, które często zalegają w domach. Nie zawsze dlatego, że są zepsute, bardzo często zostały zastąpione nowymi, bardziej funkcjonalnymi.  Z badania przeprowadzonego dla platformy OLX przez SW Research wynika, że w przeciętnym polskim gospodarstwie znajduje się około 18 urządzeń elektronicznych, z których nikt już nie korzysta. 

Takie sprzęty nie tylko zabierają miejsce, które można by było znacznie lepiej wykorzystać, ale stanowią istotny problem środowiskowy. Oprócz tego przetrzymywanie elektroniki i AGD to zamrożenie całkiem sporego kapitału. Jak wynika z raportu, tylko 40 procent Polaków decyduje się na sprzedaż zbędnych urządzeń. Z wyrzucaniem tych zepsutych też  nie jest wiele lepiej — pozbywanie się elektrośmieci wymaga trochę wysiłku, ponieważ w takim wypadku obowiązują specjalne zasady recyklingu. Tymczasem rozwiązanie jest całkiem proste, co więcej pozwala na całkiem spory zastrzyk dodatkowej gotówki. 

elektronika
Jak spieniężyć stary sprzęt elektroniczny i AGD? fot. Vadreams/Canva

ZOBACZ TEŻ: Technologiczny gigant zapowiedział zwolnienia grupowe. Wśród zatrudnionych setki Polaków

Polska nagle znosi limity hałasu. Zaskakująca decyzja może mieć drugie dno Wybierając ten tryb w pralce, oszczędzisz pieniądze. Podziękuje ci nie tylko portfel

Jak spieniężyć stary sprzęt elektroniczny i AGD?

Według badania, które przytoczyła “Rzeczpospolita” 92 procent respondentów przyznało, że ma w domu przynajmniej jeden nieużywany telefon, 72 procent Polaków przyznaje, że posiada zbędne stare komputery i laptopy, a 66 procent przetrzymuje drobne AGD — tostery, żelazka, miksery itd. Taki sprzęt mógłby zostać z powodzeniem sprzedany, jednak to jest rozwiązanie, na które decyduje się stosunkowo niewiele osób. Pomijając chomikowanie urządzeń na tak zwany “wszelki wypadek”, dzieje się tak z niewiedzy lub ze zwykłego lenistwa. 

Według OLX zainteresowanie elektroniką z drugiej ręki z roku na rok rośnie. Najchętniej kupowane są używane telefony i laptopy, jednak inne sprzęty również są często wyszukiwane na aukcjach internetowych, co pozwala na spore oszczędności. Dla przykładu — nowy ekspres do kawy średniej generacji to koszt rzędu od 2 do 4 tysięcy zł, tymczasem używane można kupić już za połowę tej ceny. Zatem dla jednej strony kupowanie urządzeń z drugiej ręki to spora oszczędność, a dla drugiej zastrzyk gotówki.

Według raportu SW Research stare urządzenia, które zalegają w polskich domach, w skali kraju mogą mieć wartość nawet 112 miliardów złotych. Mimo finansowego potencjału czasami przez wiele lat nic się z takimi sprzętami nie dzieje, oprócz tego, że zalegają szafy, szuflady, strychy czy piwnice i zbierają kurz. Zamiast gromadzić niepotrzebny sprzęt, warto zbadać sytuację i poszukać alternatywnych rozwiązań, bo nawet na zepsutych urządzeniach można sporo zarobić. 

elektrośmieci
Nawet zepsuty sprzęt może sporo kosztować, fot. hxyume – Getty Images Signature

Fortuna zamrożona w elektrośmieciach

O ile wcale nie tak trudno znaleźć kupca na stary, ale wciąż działający telefon, komputer, a nawet telewizor, sprawa z zepsutymi sprzętami jest nieco bardziej skomplikowana, jednak to wciąż gra warta świeczki. Przede wszystkim elektrośmieci nie można wyrzucić do zwykłych odpadów — obowiązują tu przepisy o tzw. ZSEE (zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym), wynikające z ustawy z dnia 11 września 2015 r. Za takie działanie może grozić nawet wysoka grzywna. 

Popsutą elektronikę i urządzenia AGD można oddać w kilku miejscach, w zależności od rodzaju sprzętu. 

Obowiązki sklepów:

  • Sklepy, które sprzedają sprzęt AGD/RTV, mają obowiązek bezpłatnego przyjęcia starego urządzenia tego samego typu przy zakupie nowego (np. oddajesz starą pralkę, kupując nową).
  • Większe sklepy (powyżej 400 metrów kwadratowych) mają obowiązek przyjmować drobny zużyty sprzęt (do 25 cm długości) bez konieczności zakupu czegokolwiek.

Gminy:

  • Gminy mają obowiązek organizowania PSZOK-ów (Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), gdzie można bezpłatnie oddać zużyty sprzęt. Informacje o najbliższym PSZOK znajdują się zazwyczaj na stronie internetowej urzędu gminy lub miasta.

Ale zanim ktoś zdecyduje się na oddanie zepsutego sprzętu, może najpierw spróbować go spieniężyć. Urządzenia takie jak telefony, komputery czy telewizory mogą zawierać sprawne komponenty (np. ekran, aparat, bateria, obudowa). W związku, z czym można je sprzedać na części w serwisach takich jak Allegro, OLX, czy Vinted. Wystawiając sprzęt na platformach tego typu, trzeba jednak pamiętać, aby odpowiednio go oznaczyć, aby nie ulegało wątpliwości, że jest uszkodzony. Istnieje też całkiem sporo serwisów skupujących elektronikę na części, gdzie również można sporo zarobić za stare i niedziałające urządzenia. 

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: