Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Koniec 13. emerytur jakie znamy? Zapowiada się rewolucja w świadczeniach dla seniorów
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 25.10.2023 19:53

Koniec 13. emerytur jakie znamy? Zapowiada się rewolucja w świadczeniach dla seniorów

Mężczyzna, pieniądze, gotówka, stół
Marek BAZAK/East News

Za nami bardzo emocjonujący czas kampanii wyborczych i wyborów parlamentarnych. Teraz wielu Polaków w napięciu czeka na utworzenie nowego rządu. Możliwe, że przez następne cztery lata władze w Polsce przejmą opozycyjne partie demokratyczne pod przewodnictwem Donalda Tuska. Jeżeli taki scenariusz się spełni, seniorów czekają niemałe zmiany dotyczące nie tylko “zwykłych” emerytur, ale również m.in. “trzynastek”. Jakie plany ma szef PO?

13. emerytura. Donald Tusk zapowiadał spore zmiany dla seniorów. Dopnie swego?

We wrześniu Donald Tusk przedstawił program Koalicji Obywatelskiej na pierwsze 100 dni rządzenia - “100 konkretów na 100 dni”. Wśród tych postulatów nie zabrakło punktów, które dotyczyły seniorów. Szef PO zapowiadał m.in. wprowadzenie podwójnej waloryzacji rent i emerytur oraz podniesienie kwoty wolnej od podatku z 30 tys. zł do 60 tys. zł. Co te zmiany oznaczają dla emerytów i na jakie wypłaty będą mogli liczyć, gdy Tusk zostanie Prezesem Rady Ministrów?

Becikowe 2023. Dodatkowe tysiąc złotych na dziecko. Jak dostać te pieniądze?

13. emerytura. Waloryzacja dwa razy w roku i zwolnienie emerytur z podatku. Czy tak będzie?

Jak podaje “Fakt”, Donald Tusk wielokrotnie zapewniał, że gdy opozycja przejmie władzę w Polsce, programy wprowadzone przez PiS nie zostaną zlikwidowane. „Kwota wolna 60 tys. zł, czyli zniesienie podatku dla emerytów i emerytek nie oznacza, że nie będzie trzynastki i czternastki” - powiedział cytowany przez dziennik szef PO. Tusk wielokrotnie wyjaśniał, że jeśli inflacja w kraju będzie przekraczała 5 proc., każda emerytura będzie dwukrotnie waloryzowana w ciągu roku.

Pierwsza waloryzacja emerytur ma się odbyć w marcu 2024 r. Powołując się na najnowsze dane, dziennik podaje, że świadczenia mogą wtedy wzrosnąć o 12,3 proc. Oznaczałoby to, że osoba otrzymująca obecnie minimalną emeryturę - 1588 zł brutto, po waloryzacji dostałaby niemal 200 zł więcej - 1783 zł brutto.

Kluczowa jednak wydaje się być obietnica Tuska dotycząca zwolnienia emerytur z podatku dochodowego. Seniorzy, którzy otrzymują emerytury w wysokości do 5 tys. zł brutto, byliby zwolnieni z tej daniny. Należy mieć na uwadze, iż dotyczy to również „trzynastek”.

13. emerytura. Konkretne wyliczenia. Czy emeryci zyskają na propozycjach opozycji?

Dziennik przedstawia szczegółowe wyliczenia, posługując się przykładem seniorki, której emerytura wynosi obecnie 1820 zł netto. W wyniku marcowej waloryzacji świadczenie kobiety wzrośnie do ponad 2043 zł. Seniorce będzie przysługiwała 13. emerytura w wysokości 1441 zł. Jednakże, gdy podatki dla emerytów zostaną zniesione już w marcu, kobieta otrzyma więcej, bo aż 1623 zł tytułem 13. emerytury.

Źródło: fakt.pl, money.pl.