Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Szykują się duże zmiany w trzynastkach. Emeryci będą mocno zdziwieni
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 23.10.2023 08:38

Szykują się duże zmiany w trzynastkach. Emeryci będą mocno zdziwieni

Trzynasta emerytura
BiznesINFO

Zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami, koniec kadencji Sejmu oznacza przepadek wszystkich projektów ustaw znajdujących się w Sejmie. W ten sposób ustawą budżetową na przyszły rok zajmie się już nowy parlament - a według obietnic wyborczych Donalda Tuska oznacza to, że zmianie ulegnie również wysokość trzynastej emerytury.

Kwestia przyszłorocznego budżetu

Problem dotyczący ustawy budżetowej spowodowany jest zasadą dyskontynuacji. Wraz z zakończeniem kadencji Sejmu przepadają wszystkie projekty ustaw, które zostały złożone w parlamencie. Z informacji serwisu fakt.pl wynika, że w takiej sytuacji znajduje się ustawa budżetowa na 2024 rok.

Pierwotnie, projekt ustawy budżetowej został złożony przed wyborami przez rząd Mateusza Morawieckiego. Określono w nim waloryzację na poziomie 12,3 proc., czyli zgodną z przepisowym minimum. Jednakże z powodu dyskontynuacji zostanie on unieważniony, a nowy projekt będzie musiał złożyć nowy rząd.

Obietnice a rzeczywistość

Doniesienia portalu fakt.pl wskazują, że w swoich obietnicach wyborczych Koalicja Obywatelska zapowiedziała pozostawienie już obowiązujących programów. W połączeniu z pozostałymi elementami kampanii, efekty działań nowego rządu sformowanego przez KO mogą nieźle zaskoczyć emerytów.

O wysokości waloryzacji według danych serwisu fakt.pl decyduje poziom realnego wzrostu płac oraz inflacja roczna. Obecnie co do drugiego czynnika dostępne są jedynie szacunki - Główny Urząd Statystyczny opublikuje te dane dopiero na początku roku. Ponieważ wzrost realny wzrost wynagrodzeń nie jest spodziewany, inflacja staje się głównym czynnikiem waloryzacji - ma ona wynieść 12,3 proc.

Jeden element zmienia wszystko

Istnieje jednak jeden element, po wprowadzeniu którego wynik kalkulacji spowoduje mocne zaskoczenie wśród emerytów. Według portalu fakt.pl, jest to obietnica złożona przez Donalda Tuska co do podniesienia kwoty wolnej od podatku do poziomu 60 tys. zł w ciągu pierwszych 100 dni rządu.

Gdyby reforma kwoty wolnej faktycznie została wprowadzona, zwolniłoby to z podatków tych emerytów i rencistów, którzy posiadają świadczenia do 5 tys. zł brutto - w tym również trzynastki. Szacunki serwisu fakt.pl obejmujące wyłącznie inflację wskazują, że trzynasta emerytura (i jednocześnie minimalna kwota świadczenia emerytalnego) w przyszłym roku wynosiłaby 1783,82 zł brutto - ale w przypadku kwot na rękę jest już mocne zaskoczenie.

Zdaniem portalu fakt.pl, kwota trzynastej emerytury na rękę po waloryzacji uwzględniającej kwotę wolną od podatku wyniosłaby 1623,28 zł. Zależnie od poziomu emerytury oznacza to wzrost kwoty trzynastki w porównaniu z poziomem bez kwoty wolnej pomiędzy 49 zł - w przypadku świadczenia 1000 zł brutto - a 222 zł, jeżeli emerytura wynosi co najmniej 2200 zł brutto.