Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura nawet 5 lat wcześniej. Trzeba spełnić warunki i złożyć wniosek
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 24.10.2023 19:17

Emerytura nawet 5 lat wcześniej. Trzeba spełnić warunki i złożyć wniosek

Emeryci
Pixabay.com pasja1000

Obecnie wiek emerytalny w Polsce wynosi 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Okazuje się, że istnieje spora grupa osób, które mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Polacy, którzy spełniają warunki do przyznania tzw. pomostówek, mogą przejść na emeryturę nawet 5 lat wcześniej. Poniżej wyjaśniamy, kiedy jest to możliwe i jakie dokumenty należy przygotować.

Emerytura nawet o 5 lat wcześniej

Możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę może przemawiać za wybraniem konkretnego zawodu. Emerytury pomostowe przysługują osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które były zatrudnione przy pracach o szczególnym charakterze bądź w szczególnych warunkach. Do takich zawodów możemy zaliczyć np. górników, hutników, kierowców, kurierów czy budowlańców.

Nawet 21 dni dodatkowego płatnego urlopu ponad limit. Wyjaśniamy, kiedy można z niego skorzystać

Kilkadziesiąt tysięcy Polaków skorzystało z wcześniejszej emerytury

Do przejścia na wcześniejszą emeryturę wymagane jest spełnienie kilku dość rygorystycznych warunków. Jak czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takie uprawnienie przysługuje osobom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r. i ukończyły co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni). Co więcej, wymagane jest posiadanie, w zależności od płci, 20 lub 25 lat ogólnego stażu pracy, w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Powołując się na dane przekazane przez ZUS, serwis wp.pl informuje, że w przyszłym roku na emerytury pomostowe przejdzie niemal 7,3 tys. osób. Pod koniec czerwca br. takie świadczenia z tego tytułu pobierało łącznie 40,8 tys. osób.

Emerytura pomostowa. Wymagane dokumenty

Osoby, które chcą ubiegać się o przyznanie emerytury pomostowej, muszą złożyć do Zakładu wniosek o emeryturę na formularzu EMP. Co więcej, muszą do niego dołączyć informację o okresach składkowych i nieskładkowych na formularzu ERP-6. To jednak nie wszystko. Wśród pozostałych dokumentów niezbędnych do dopełnienia formalności warto wspomnieć także m.in. o: świadectwach pracy, zaświadczeniach o zatrudnieniu i pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych, a także dokumentach potwierdzających wynagrodzenie w okresach zatrudnienia lub ubezpieczenia.

Zmiana przepisów, skorzysta wielu Polaków

„Fakt” informuje, iż bardzo istotny jest termin 1 stycznia 1999 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, emerytury pomostowe mają charakter wygasający. Oznacza to, że że kolejne roczniki nie mogą już z nich korzystać, nawet jeśli wykonują ciężką pracę. Wkrótce ma się to zmienić, bowiem już w 2024 r. mają wejść w życie przepisy zakładające zniesienie wygasającego charakteru tych świadczeń. Oznacza to, że na emeryturę pomostową będą mogły przechodzić także osoby, które w późniejszych latach wykonywały pracę w trudnych warunkach lub o szczególnym charakterze.