Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wysyła listy do emerytów. Chodzi o 14. emeryturę
Irmina Jach
Irmina Jach 23.10.2023 21:58

ZUS wysyła listy do emerytów. Chodzi o 14. emeryturę

emerytka
Marek BAZAK/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła listy do seniorów, którzy otrzymali 14. emeryturę. Rzecznik ZUS ujawnił, jakie informacje instytucja pragnie przekazać polskim emerytom. Czy warto obawiać się sprawdzania skrzynki pocztowej?

ZUS wysyła listy do emerytów

"ZUS wysyła listy do tych osób, które otrzymały 14. emeryturę. Wszyscy uprawnieni emeryci i renciści czternastą emeryturę już dostali. Teraz wysyłamy tylko listy informujące o przyznanej kwocie" - mówił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski w rozmowie z PAP.

Podkreślił jednocześnie, że obowiązkiem prawnym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest podsumowanie wypłat 14. emerytury i renty. Co konkretnie znajdziemy w kopercie z listem od ZUS-u?

Koniec ze zmianą czasu. PE podjął decyzję

Czego się spodziewać po liście od ZUS-u?

"W środku korespondencji znajdziemy informacje urzędowe o tym, że adresat otrzymał zgodnie z prawem czternastą emeryturę. Wskazana jest także odliczona kwota, jaką dany beneficjent świadczenia otrzymał" - tłumaczył Paweł Żebrowski.

Przypomnijmy, że 14. emerytura trafiła do kieszeni Polaków, którzy na ostatni dzień sierpnia mieli prawo do emerytury lub renty, oraz innego świadczenia długoterminowego wypłacanego przez ZUS. Każdemu uprawnionemu seniorowi przysługuje jedna "czternastka". W przypadku renty rodzinnej jej kwota dzielona jest po równo pomiędzy wszystkich uprawnionych.

14. emerytura. Ile pieniędzy otrzymali emeryci?

14. emerytura dla seniorów, którzy pobierają świadczenie w wysokości do 2900 zł brutto, wyniosła 2650 zł brutto. W przypadku wyższych emerytur wykorzystano zasadę złotówka za złotówkę. Prawo do dodatkowego świadczenia emeryci nabywali w momencie, kiedy wynosiło ono ponad 50 zł. Wypłaty zawieszono w przypadku Polaków, którzy mają zawieszone wypłaty np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Źródło: PAP