Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Becikowe 2023. Dodatkowe tysiąc złotych na dziecko. Jak dostać te pieniądze?
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 25.10.2023 18:40

Becikowe 2023. Dodatkowe tysiąc złotych na dziecko. Jak dostać te pieniądze?

Portfel, pieniądze
Marek BAZAK/East News

Wielu Polaków może liczyć na różne świadczenia finansowe wypłacane przez państwo. Jednym z nich jest tzw. becikowe, czyli jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. Poniżej wyjaśniamy, komu pomoc finansowa w takiej formie przysługuje i co trzeba zrobić, żeby ją uzyskać.

Becikowe 2023. Pomoc finansowa od państwa

Rodzice w Polsce mogą liczyć na sporą pomoc finansową od państwa. Jednym z najpopularniejszych rządowych programów jest “Rodzina 500+”, a także “Dobry start”. Niewielu pamięta, że rodzicom przysługuje jeszcze inne świadczenie, a mianowicie tzw. becikowe. Jest to jednorazowe świadczenie pieniężne przysługujące z tytułu urodzenia się dziecka. Kto może się o nie ubiegać?

Miliony złotych na nagrody dla pracowników ZUS. Wiemy, ile dostaną

Becikowe 2023. Dla kogo dodatkowe 1000 zł?

Rodziny, którym urodziło się dziecko, mogą liczyć nie tylko na zasiłek macierzyński, ale również jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 1000 zł. Nie jest to ogromna kwota, jednak biorąc pod uwagę wysokie koszty życia codziennego i wszechobecną drożyznę, młodym rodzicom przyda się każdy grosz.

Becikowe może uzyskać:

- rodzic nowo narodzonego dziecka,

- opiekun prawny dziecka, czyli osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem,

- opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba, która przejęła opiekę nad dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o adopcję dziecka.

Becikowe 2023. Jest kilka dość rygorystycznych warunków

Co istotne, do wypłaty świadczenia konieczne jest spełnienie kilku warunków. Becikowe przysługuje, jeśli matka dziecka od co najmniej 10. tygodnia ciąży do porodu była pod opieką medyczną. Należy mieć na uwadze, że powyższy warunek nie dotyczy opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych i osób, które przysposobiły dziecko. Co więcej, świadczenie przysługuje, jeśli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 1922 zł.

Becikowe 2023. Wniosek

Wniosek o wypłatę becikowego można złożyć w odpowiednim urzędzie gminy lub miasta, a także drogą elektroniczną. Formalności należy dopełnić w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W sytuacji gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną lub dziecka przysposobionego, dokumenty należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia, nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Źródło: superbiz.se.pl, gov.pl.