Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ważny komunikat z ZUS. Ostrzegają w sprawie świadczeń
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 25.10.2023 08:57

Ważny komunikat z ZUS. Ostrzegają w sprawie świadczeń

Pieniądze z portfela
BiznesINFO

Takiej sytuacji nie było od dawna. Komunikat, który wydał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nie pojawia się zbyt często. Jest to ważne tym bardziej, że wiadomość ostrzega przed szkodami niematerialnymi oraz materialnymi.

Ostrzeżenie z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co jakiś czas wydaje komunikaty. Publikuje je na swojej stronie internetowej, dodatkowo udostępnia również swoich rzeczników prasowych dla wyjaśnienia niezrozumiałych kwestii.

Tym razem jednak sprawa jest bardzo pilna, zarówno ze strony ZUS jak i dla każdego ubezpieczonego. Wskazuje na to bowiem odwołanie się rzeczniczki łódzkiego ZUS Moniki Kiełczyńskiej w wypowiedzi dla serwisu fakt.pl do art. 41 Kodeksu prawa administracyjnego.

Komunikat, którego nie można pominąć

Cały problem dotyczy korespondencji wysyłanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Może się to z pozoru wydawać błaha kwestią, jednak w rzeczywistości może spowodować dość duże problemy dla osób pobierających świadczenia.

Ze słów rzeczniczki Moniki Kiełczyńskiej dla portalu fakt.pl wynika, że jeżeli osoba zmieni miejsce zamieszkania, ale nie zmieni swoich danych w ZUS, może to stworzyć zagrożenie dla danych znajdujących się w przesyłkach. Zakład będzie bowiem nadal dostarczał korespondencję na stary adres, ponieważ nadal będzie on “ostatnim wskazanym przez klienta”.

Efekt takiego zaniedbania bardzo łatwo przewidzieć. Dane klienta ZUS mogą wpaść w ręce osoby, która wprowadziła się pod stary adres świadczeniobiorcy. Stąd już bardzo prosta droga do wyłudzeń i kradzieży. Jak natomiast wynika z wypowiedzi rzeczniczki łódzkiego ZUS dla portalu fakt.pl, ZUS będzie uważał, że korespondencja została dostarczona, bo innych danych nie ma.

Jak zmienić dane osobowe w ZUS?

W jaki sposób można zatem uniknąć takich nieprzyjemności związanych z korespondencją z ZUS? Jedynym wyjściem z sytuacji jest aktualizacja danych osobowych, które posiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Serwis fakt.pl podaje, że sposób zmiany danych zależy od tego, kim jest zainteresowany. Jeżeli chodzi o członków rodziny, którzy są zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego, należy skorzystać z dokumentu ZCNA. Trochę trudniej jest w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą - fakt.pl zaznacza, że muszą złożyć formularz CEIDG-1 wraz z drukiem ZUS ZFA do instytucji, która zajmuje się obsługą tegoż rejestru.

Zdecydowanie najprostszą drogę mają osoby pobierające świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - czyli np. emeryci. Portal fakt.pl wskazuje, że mogą one zmienić swoje dane zarówno w oddziale ZUS, za pośrednictwem poczty czy na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS. Zasiłki chorobowe lub opiekuńcze to konieczność wypełnienia druku ZUS ZZD; pozostali muszą uzupełnić druk ZUS EZP.