Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS może wypłacić blisko 1600 zł. Są jednak warunki
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 24.10.2023 12:00

ZUS może wypłacić blisko 1600 zł. Są jednak warunki

Pieniądze z ZUS
BiznesINFO

1588,44 złote w ramach świadczenia oferowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest bardzo interesującą propozycją. W obecnych czasach może bowiem pomóc sporej ilości osób potrzebujących dodatkowych środków do życia. Aby otrzymać pieniądze, trzeba jednak uprzednio spełnić postawione przez ZUS warunki.

Renta socjalna. Prawie 1600 złotych od ZUS

Obecna sytuacja ekonomiczna skłania wiele osób do poszukiwania dodatkowych źródeł pieniędzy. Ci, którzy posiadają pewne uwarunkowania, przeszukują listy świadczeń udostępniane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, aby znaleźć propozycje odpowiadające ich potrzebom.

W gąszczu dostępnych świadczeń nietrudno znaleźć coś odpowiedniego. Kwoty pieniężne przydzielane w ramach programów są zróżnicowane, podobnie sytuacja wygląda z okresami. Wszystko zależy jednak od tego, jakiego świadczenia poszukuje dana osoba.

Niekoniecznie na stałe

Spośród wachlarza dostępnych świadczeń na czoło wybija się jedno konkretne. Daje ono możliwość otrzymywania 1588,44 zł z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych co miesiąc. Jak zauważa serwis superbiz.se.pl, kwota świadczenia jest równa minimalnej wysokości renty za całkowitą niezdolność do pracy.

Świadczenie o którym mowa to oczywiście renta socjalna. Co ciekawe, nie musi ona być przyznana na stałe - portal superbiz.se.pl wskazuje, że beneficjent może ją otrzymać na czas określony. Natomiast w razie śmierci beneficjenta, zostanie przyznany odpowiedni zasiłek pogrzebowy.

Żeby dostać rentę socjalną, trzeba spełnić warunki

Otrzymanie renty socjalnej jest niestety uzależnione od spełnienia konkretnych wymagań. Przede wszystkim, według serwisu superbiz.se.pl, rentę mogą otrzymać osoby pełnoletnie z całkowitą niezdolnością do pracy powstałą między dzieciństwem a ukończeniem nauki.

Są także osoby, które spełniają warunki co do renty socjalnej oraz renty rodzinnej jednocześnie i zastanawiają się, czy jedno nie wyklucza drugiego. Z wyjaśnień Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przytaczanych przez portal superbiz.se.pl wynika, że tacy beneficjenci mogą pobierać obydwa świadczenia. Wysokość renty rodzinnej nie może jednak być wyższa niż dwukrotność najniższej renty za całkowitą niezdolność do pracy.