Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kiedy przejść na emeryturę w 2024 roku? Są dwa najlepsze terminy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 03.12.2023 23:02

Kiedy przejść na emeryturę w 2024 roku? Są dwa najlepsze terminy

Pieniądze na kalendarzu
BiznesINFO

Osoby, które w przyszłym roku zamierzają przejść na emeryturę, powinny zwrócić uwagę na termin, w którym składają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek. Jest to bowiem kluczowa sprawa w kontekście kwoty emerytury oraz dodatków, jakie można otrzymać.

Kiedy przejść na emeryturę w 2024 roku?

System emerytalny w Polsce jest jednym z tematów najbardziej rozgrzewających publiczne dyskusje. Od kilku lat przewijają się postulaty całkowitej reformy emerytur, bądź w ogóle likwidacji wypłacającego je Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jedną z kwestii związanych z emeryturami jest moment złożenia wniosku o przejście na to świadczenie. Dla wielu fakt ten może być jedynie drobnostką. W istocie jednak jest to dość ważny, jeżeli nie kluczowy element całego systemu emerytalnego.

Zwrot podatku od emerytury. Wypłaty ruszą już niedługo

Najlepsze terminy, żeby przejść na emeryturę

Wnioski do ZUS o przejście na emeryturę można oczywiście składać przez cały rok. Kalendarz emerytalny jest jednak tak ułożony, że niektóre miesiące są wręcz nieodpowiednie na złożenie dokumentów.

Z informacji portalu gazeta.pl wynika, że ważnym elementem wpływającym na termin złożenia wniosku jest waloryzacja emerytur. W przyszłym roku ma ona nastąpić tradycyjnie 1 marca. W związku z tym faktem, zdaniem dra Tomasza Lasockiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, pierwszym miesiącem idealnym na złożenie wniosku jest luty.

Seniorzy powinni wiedzieć

Złożenie wniosku w lutym umożliwia również nowym emerytom skorzystanie z jednego dodatku. Chodzi oczywiście o trzynastą emeryturę, którą otrzymają wszyscy seniorzy z prawami emerytalnymi w dniu 31 marca 2024 roku.

Na drugi termin nie trzeba długo czekać - wypada on bowiem w lipcu. Tutaj powodem jest czerwcowa waloryzacja składek, którą przeprowadza ZUS. W przyszłym roku, według szacunków, ma ona wynieść ok. 12 proc. Pozwoli to na otrzymanie wyższej emerytury w porównaniu z tymi, którzy wniosek złożą w maju lub czerwcu.

źródło: next.gazeta.pl