Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zwrot podatku od emerytury. Wypłaty ruszą już niedługo
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.11.2023 11:27

Zwrot podatku od emerytury. Wypłaty ruszą już niedługo

Seniorzy, pieniądze
Pixabay/Iberion

W 2023 roku zapadła decyzja o pobraniu zaliczki na podatek dochodowy od 13. i 14. emerytury. Okazuje się, że niektórzy seniorzy podczas rozliczania swoich PIT-ów w przyszłym roku będą mogli liczyć na zwrot pieniędzy.

Zwrot podatków od emerytury

W tym roku rząd podjął decyzję o pobraniu zaliczki na podatek dochodowy od 13. i 14. emerytury, więc wypłaty świadczeń na rękę były sporo niższe od kwot brutto. Okazuje się, że seniorzy będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze w związku ze zwrotem podatku. Emeryt otrzyma środki jeśli jego suma przychodów nie będzie przekraczała 30 tysięcy złotych.  

Właśnie się zaczęło. Dino przygotowało dla klientów wyjątkową ofertę

Rozliczanie emerytów z podatku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od kilku lat nie rozlicza emerytów z podatku dochodowego. Osoby pobierające świadczenia emerytalne lub renty mogą skorzystać ze wstępnie rozliczonych deklaracji w ramach rządowej usługi Twój e-PIT. Będą musieli jedynie zaakceptować zeznanie i wprowadzić ewentualne poprawki. Jeżeli nie zrobią nic, to skarbówka sama zaakceptuje zeznanie, a także ich rozliczy. 

Dodatkowe pieniądze ze zwrotu

Okazuje się, że emeryci pobierający świadczenie w wysokości 2100 złotych brutto miesięcznie mogą liczyć na zwrot 413 złotych. Seniorzy, których emerytura wynosi 800 złotych brutto miesięcznie, otrzymają przelew wynoszący 114 złotych.

Kwota zwrotu podatku od emerytury średnio będzie wynosiła 258 złotych. Urząd Skarbowy wypłaci nadpłaconą zaliczkę w połowie lutego 2024 roku.