Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dramatyczne wieści o polskich seniorach. "Niska emerytura zmusza do racjonowania chleba"
Irmina Jach
Irmina Jach 29.11.2023 19:07

Dramatyczne wieści o polskich seniorach. "Niska emerytura zmusza do racjonowania chleba"

emerytka
Pixabay/sabinevanerp (zdjęcie ilustracyjne)

Szlachetna Paczka opublikowała raport o biedzie, który obnażył przykrą prawdę o sytuacji materialnej polskich emerytów. Okazuje się, że setki tysięcy najstarszych Polaków żyją w skrajnym ubóstwie i nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb. 

Dramatyczna sytuacja polskich emerytów

Emerytury wielu Polaków, mimo waloryzacji, często są dramatycznie niskie. Aktualnie minimalne świadczenie to 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł “na rękę”. Z raportu przygotowanego przez Szlachetną Paczkę wynika, że 300 tys. seniorów w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie, nierzadko odmawiając sobie leczenia poważnych schorzeń i dolegliwości.

W najbardziej dramatycznych przypadkach najstarsi Polacy nie mają na jedzenie i zakupy domowe nawet 3 zł dziennie. Warto wspomnieć, że progiem skrajnej biedy jest 20 zł. Tacy seniorzy muszą wydzielać sobie nawet kromki chleba.

Zacznie się 1 stycznia. Pilne wieści dla milionów Polaków

Dzieci i seniorzy żyją w skrajnym ubóstwie.

W skrajnym ubóstwie wciąż żyje blisko 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów. W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tys. - czytamy we wstępie raportu o biedzie Szlachetnej Paczki.

Najbiedniejsi Polacy muszą przeżyć za 753,92 zł miesięcznie w gospodarstwie jednoosobowym. W gospodarstwach wieloosobowych kwota ta wynosi 670,15 zł na jednego członka rodziny. Wyliczenia są proste - osoby takie muszą zapłacić rachunki, koszty wynajmu i zrobić podstawowe zakupy, dysponując zaledwie 20 zł dziennie. Są jednak tacy, którzy mają jeszcze mniej.

3 proc. Polaków bez pieniędzy na podstawowe zakupy

Raport o biedzie opublikowany przez Szlachetną Paczkę jasno wskazuje, że najstarsi Polacy najmocniej odczuwają skutki katastrofalnych lat, które upłynęły pod znakiem COVID-19, galopującej inflacji i wojny w Ukrainie. 3 proc. Polaków nie stać nawet na podstawowe zakupy. Kolejne 5 proc. nie może pozwolić sobie na mięso, ryby i owoce, a 8 proc. - na leki przepisane przez lekarza.

7 proc. rodaków nie stać na opłacenie rachunków za media. W szczególnie dramatycznej sytuacji są rodziny osób z niepełnosprawnościami. Wiele z nich nie ma możliwości zagwarantowania krewnemu rehabilitacji i specjalistycznego leczenia.