Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wypłaty w grudniu mogą zaskoczyć. Emeryci powinni sprawdzać konta
Irmina Jach
Irmina Jach 29.11.2023 18:12

Wypłaty w grudniu mogą zaskoczyć. Emeryci powinni sprawdzać konta

seniorka
Pixabay/sabinevanerp

Boże Narodzenie przyniesie zmiany dotyczące wypłacania emerytur. Seniorzy mogą otrzymać świadczenie w innym dniu, niż w poprzednich miesiącach. Pieniądze powinny jednak trafić na ich konta bankowe jeszcze przed wigilią.

Boże Narodzenie ze zmianami w emeryturach

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przez cały rok wypłaca świadczenia emerytalne w konkretnych terminach. Seniorzy mogą spodziewać się zastrzyku gotówki 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca. Konkretny termin widnieje w decyzji ws. świadczenia. Trzeba wiedzieć, że Boże Narodzenie będzie wiązało się z pewnymi zmianami.

Nawet 500 zł za godzinę. Boże Narodzenie zrewolucjonizowało rynek pracy

Emerytury z ZUS. Kiedy w grudniu będą wypłaty?

Seniorzy, którzy pobierają świadczenia z ZUS, prawdopodobnie otrzymają przelewy przed wigilią. Mimo że w decyzjach emerytalnych niektórych z nich wskazano dzień wypłat na 25. dzień miesiąca, który w grudniu będzie ustawowo wolny od pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokłada wszelkich starań, żeby pieniądze trafiły na konta emerytów przed 23 grudnia

Na podwójne wypłaty mogą liczyć seniorzy, którzy otrzymują świadczenie 1. dnia miesiąca - kolejny przelew trafi na ich konto 29 grudnia, a więc trzy dni wcześniej, niż zazwyczaj. Jest to spowodowane wolnym Nowym Rokiem.

Emerytury z KRUS, emerytury mundurowe, emerytury wojskowych. Kiedy przelew?

Na wypłaty jeszcze przed wigilią mogą prawdopodobnie liczyć także świadczeniobiorcy powiązani z KRUS. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypłaca bowiem emerytury w tych samych dniach, co ZUS. Nieco inaczej jest w przypadku byłych mundurowych.

Emerytury i renty wraz z dodatkami i innymi świadczeniami pieniężnymi wypłaca się miesięcznie z góry w 5. dniu każdego miesiąca kalendarzowego, za który przysługują te świadczenia. Wskazany termin wypłaty świadczeń stosuje się również do osób zamieszkałych w państwach, na terenie których obowiązują unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego – czytamy na stronie internetowej MSWiA.

Wojskowi z kolei prawdopodobnie dostaną przelewy 8 grudnia. Ma to związek z faktem, że zwyczajowy, 10. dzień miesiąca, to niedziela. W tym dniu nie są więc realizowane tego typu transfery pieniężne.

Emerytury wojskowe, wojskowe renty inwalidzkie, wojskowe renty rodzinne oraz dodatki wypłaca się miesięcznie w dziesiątym dniu każdego miesiąca, za który świadczenia te przysługują – czytamy na stronach Wojskowego Biura Emerytalnego.