Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polacy tłumnie ruszyli do urzędów. Mają ważny powód, znamy sposób na uniknięcie kolejek
Irmina Jach
Irmina Jach 29.11.2023 16:03

Polacy tłumnie ruszyli do urzędów. Mają ważny powód, znamy sposób na uniknięcie kolejek

urząd kolejka
Piotr Molecki/East News (zdjęcie ilustracyjne)

17 listopada 2023 roku Polacy zyskali możliwość zastrzegania numerów PESEL. Skorzystało z niej miliony osób, a przed urzędami pojawiły się ogromne kolejki. Przypominamy, że PESEL można zastrzec błyskawicznie, nie wychodząc z domu.

Ważne zmiany w numerach PESEL

W lipcu bieżącego roku Andrzej Duda podpisał ustawę, której celem jest ograniczenie skutków kradzieży tożsamości. Jej twórcy zapewniali, że osoby, które zastrzegą PESEL w urzędzie, nie będą obciążane kredytami i pożyczkami zaciągniętymi w ich imieniu przez oszustów. Ponadto banki, instytucje kredytowe i notariusze zostali zobowiązani do weryfikacji statusu numeru PESEL w rejestrze.

Inne działania, które proponujemy – nie w tej ustawie, ale w kolejnych ustawach, które będą procedowane – to jest m.in. możliwość nałożenia nowych obowiązków na operatorów telekomunikacyjnych, tak by wychwytywali pewne schematy SMS-ów, przez które najczęściej naciągani są obywatele – tłumaczył podczas prac parlamentarnych Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Ustawa weszła w życie. Tym samym od 17 listopada 2023 roku można bezpłatnie zastrzec PESEL. Z tej możliwości skorzystało miliony Polaków. Duża część z nich zdecydowała się na osobistą wizytę w urzędzie, co wygenerowało ogromne kolejki.

Przełom w zwalczaniu kradzieży tożsamości. Będzie można zastrzec swój numer PESEL. Znamy datę

Zastrzeganie numeru PESEL. Ogromne kolejki w urzędach

Stacjonarnie numer PESEL można zastrzec w urzędzie gminy, składając podpisany wniosek. Nie trzeba mieć go przy sobie - urzędnik, na prośbę petenta, może wydrukować stosowny formularz. Usługa jest bezpłatna i realizowana “od ręki”. Wybierając się do urzędu, trzeba jednak nastawić się na nawet kilkugodzinne oczekiwanie. Znacznie szybsze będzie skorzystanie z internetu.

Jak zastrzec PESEL?

Jak zastrzec PESEL przez internet? Aby skorzystać z usługi, niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego, e-dowodu lub danych logowania do systemu bankowości elektronicznej, za pomocą których zalogujemy się na  mObywatel. Następnie należy wybrać opcję: “Zastrzeż PESEL”. Czynność tę można w każdej chwili cofnąć.

Na realizację dyspozycji zastrzeżenia numeru PESEL nie trzeba czekać. Jest ona realizowana od razu. Należy pamiętać, że konsekwencje prawne będą wyciągane dopiero wobec zdarzeń, które nastąpią od 1 czerwca 2024 roku. Zastrzeżenie PESEL nie zablokuje możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej. Usługa jest dostępna dla osób pełnoletnich.