Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Przełom w zwalczaniu kradzieży tożsamości. Będzie można zastrzec swój numer PESEL. Znamy datę
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 15.11.2023 20:38

Przełom w zwalczaniu kradzieży tożsamości. Będzie można zastrzec swój numer PESEL. Znamy datę

dowod-osobisty-dokument-portfel
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W lipcu br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą ograniczania skutków kradzieży tożsamości, dzięki której już niebawem pojawi się możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL. Kluczowe informacje w tej sprawie przekazało właśnie Ministerstwo Cyfryzacji.

Problem kradzieży tożsamości w Polsce

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że co piąty Polak doświadczył negatywnej sytuacji w związku z bezpieczeństwem swoich danych osobowych. Niektórzy zgubili dowód osobisty, innym ukradziono hasło do konta czy poczty elektronicznej. Przestępcy wykorzystują dane w różnoraki sposób, a poszkodowana osoba przez długi czas może nie mieć o tym pojęcia. Podrobienie dokumentu tożsamości w celu podejmowania różnych czynności prawnych, założenie konta bankowego lub fałszywego profilu w internecie, wyłudzenie kredytu, kradzież wypożyczonego samochodu, umieszczanie w sieci obraźliwych komentarzy w naszym imieniu – to tylko niektóre z możliwych konsekwencji kradzieży tożsamości.

Na dokonanie rejestracji jest 14 dni. Kara za niedopełnienie obowiązku bywa dotkliwa Z NBP popłynął jasny sygnał. To ważna informacja dla milionów Polaków

Zastrzeżenie numeru PESEL ma podnieść bezpieczeństwo Polaków

Celem podpisanej przez prezydenta Dudę ustawy jest umożliwienie posiadaczom numeru PESEL jego zastrzeżenie w rejestrze. Autorzy tej propozycji argumentowali, że jest to krok w kierunku ograniczenia zaciągania przez oszustów zobowiązań finansowych na dane Polaków oraz przed wydawaniem przez przedsiębiorstwa telekomunikacyjne duplikatów ich kart SIM. Kluczowym założeniem ustawy jest to, że osoby, które zastrzegą swój numer PESEL, nie będą obciążane za kredyty czy pożyczki zaciągnięte bez ich wiedzy. Co więcej, podmioty takie jak banki, instytucje kredytowe czy notariusze będą musiały zweryfikować w rejestrze – przed podpisaniem umowy lub podjęciem określonych czynności – czy numer PESEL danej osoby został zastrzeżony.

Inne działania, które proponujemy – nie w tej ustawie, ale w kolejnych ustawach, które będą procedowane – to jest m.in. możliwość nałożenia nowych obowiązków na operatorów telekomunikacyjnych, tak by wychwytywali pewne schematy SMS-ów, przez które najczęściej naciągani są obywatele – tłumaczył podczas prac parlamentarnych Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Kiedy będzie można zastrzec swój numer PESEL i czy to coś kosztuje?

Biuro komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji przekazało na łamach portalu TVN24.pl, że numer PESEL będzie można zastrzec już od piątku 17 listopada. Z usługi skorzystać może każdy pełnoletni posiadacz numeru PESEL za pośrednictwem aplikacji mobilnej mObywatel lub strony internetowej na stronę mobywatel.gov.pl. Zarówno zastrzeżenie, jak i jego cofnięcie, będą bezpłatne.