Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Musisz coś załatwić w urzędzie? Ważne zmiany wchodzą już 17 listopada
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 15.11.2023 19:17

Musisz coś załatwić w urzędzie? Ważne zmiany wchodzą już 17 listopada

kolejka-ludzie-urzad-miasta
Zdjęcie ilustracyjne, Piotr Molecki/East News

Zdarzyło Ci się wziąć wolne w pracy lub “urwać się” wcześniej tylko dlatego, że musiałeś załatwić coś w urzędzie? Takie sytuacje mogą już niebawem pójść w niepamięć. Od 17 listopada zacznie obowiązywać zarządzenie nr 525 prezesa rady ministrów z 26 października br. w sprawie sposobu organizacji czasu pracy urzędów. Zwykły Kowalski powinien z tego wiedzieć przede wszystkim tyle, że placówki te będą dłużej otwarte.

Ważne zmiany w urzędach. Co będzie inaczej od 17 listopada?

Urzędy w Polsce z reguły są czynne od poniedziałku do piątku, w godz. 7:00-15:00 lub 8:00-16:00, ale bywa też, że pracują krócej np. do godz.14:00. Niebawem te sztywne ramy mają ulec zmianie. To efekt zarządzenia określającego sposób organizacji przez dyrektorów generalnych urzędów czasu pracy tych instytucji. Warunki, o których mowa na specjalistycznym serwisie infor.pl, są następujące.

Praca w urzędzie ma być wykonywana od poniedziałku do piątku i trwać każdego dnia 8 godzin. Zmiana ma rozpoczynać się nie wcześniej niż o 7:00 rano i nie później niż o godzinie 10.00. Zastrzeżenie jest takie, że przynajmniej w jednym dniu tygodnia zadania związane z obsługą interesantów mają być wykonywane między godz. 8:00 a 18:00. To z pewnością ułatwi wielu osobom załatwienie różnych spraw, bez konieczności brania dnia wolnego czy zwalniania się wcześniej z pracy.

Z NBP popłynął jasny sygnał. To ważna informacja dla milionów Polaków Podwyżki cen w 2024 roku. Za jakie towary Polacy zapłacą najwięcej?

To nie koniec zmian w urzędach

Może się zdarzyć również tak, że urzędy będą czynne w soboty. Będzie to miało miejsce w przypadku wyznaczenia dnia wolnego od pracy podlegającego odpracowaniu. Dyrektor generalny danego urzędu będzie miał za zadanie niezwłocznie poinformować członków korpusu służby cywilnej oraz interesantów o wyznaczeniu takiego dnia w sposób przyjęty w placówce (co najmniej 7-dniowe wyprzedzenie). 

Członkowie korpusu służby cywilnej. Co się pod tym kryje?

Powyższe pojęcie może dla niektórych brzmieć tajemniczo, ale oznacza po prostu osoby zatrudnione na stanowiskach urzędniczych, których zadaniem jest – jak czytamy na Serwisie Służby Cywilnej – “zapewnienie sprawnego funkcjonowania administracji rządowej, niezależnie od sytuacji politycznej i zmian rządów”. W bazie ogłoszeń o pracę w służbie cywilnej znajduje się aktualnie 629 ofert w 274 urzędach w 157 miejscowościach.

Zrzut ekranu 2023-11-15 o 19.02.03.png