Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nadchodzi rewolucja w aptekach. ""Nie będzie gwarancji otwarcia"
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 13.11.2023 22:54

Nadchodzi rewolucja w aptekach. ""Nie będzie gwarancji otwarcia"

Apteka
BiznesINFO

Wraz z początkiem nowego roku dokona się istna rewolucja w aptekach. Zmieni się nie tylko funkcjonowanie placówek, ale również i sama sytuacja pracujących w nich farmaceutów. Wszystko jest spowodowane reformą prawa farmaceutycznego.

Zmiany w funkcjonowaniu aptek

Nowelizacja prawa farmaceutycznego ma wejść w życie z początkiem 2024 roku. Skala zmian, jakie niesie ze sobą reforma tego prawa, mogłaby się wydawać niewielka - w praktyce jednak jest bardzo duża. Niekiedy jest nawet mowa o rewolucji.

Jak wynika z informacji portalu biznes.interia.pl, zmiany dotkną tego, w jaki sposób działają apteki w całej Polsce. Dodatkowo nowościami objęci będą również farmaceuci, w przypadku których reformy były oczekiwane aż od 30 lat.

Ile trzeba pracować, żeby dostać godną emeryturę? Lepiej nie popełnić błędu

Sytuacja dyżurów aptek

Najważniejsza zmiana wprowadzona przez reformę dotyczy dyżurów aptek. Jak podaje biznes.interia.pl, pojawi się definicja dotycząca dyżuru apteki w dzień wolny od pracy. Termin ten będzie oznaczał 4-godzinny dyżur w przedziale między 10:00 a 18:00. Analogicznie zdefiniowany będzie dyżur nocny - będzie on trwał 2 godziny między 19:00 a 23:00. Wydanie leku w porze nocnej lub świątecznej nie będzie z kolei obciążone dodatkową opłatą.

W zmienionych zapisach ustawy ujęto również, kto ma odpowiadać za wyznaczenie apteki pełniącej dyżur. Według danych serwisu biznes.interia.pl, decyzję w tej sprawie będą podejmowały władze powiatu, tak samo jak przy wskazaniu apteki całodobowej. Za pracę takich placówek nadal będzie płacił NFZ, a znajdować się one będą w siedzibie powiatu.

Zmiany w aptekach

Farmaceuci pełniący dyżur w aptece bardzo oczekują wprowadzenia zmian - jak wynika ze słów cytowanego przez biznes.interia.pl rzecznika Naczelnej Izby Aptekarskiej Konrada Madejczyka, po 30 latach za bezpłatne dotąd dyżury w końcu będzie można otrzymać wynagrodzenie.

Ile konkretnie będą zarabiać farmaceuci pełniący dyżury w aptekach? Serwis biznes.interia.pl donosi, że NFZ będzie wypłacał wynagrodzenie ryczałtem. Będzie ono wynosiło 148,47 zł brutto, co jest równowartością 3,5 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę po przeliczeniu na godzinę dyżuru.