Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Z NBP popłynął jasny sygnał. To ważna informacja dla milionów Polaków
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 15.11.2023 16:34

Z NBP popłynął jasny sygnał. To ważna informacja dla milionów Polaków

Adam Glapiński
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku kredyty i pożyczki pozabankowe miało 14,7 mln Polaków. W tym czasie zadłużenie w bankach wyniosło 709,8 mld zł, z czego aż 70 proc. stanowiły kredyty hipoteczne. To właśnie posiadacze tych kredytów, ze zmiennym oprocentowaniem, jak na szpilkach oczekują każdej kolejnej decyzji Rady Polityki Pieniężnej dot. stóp procentowych. Teraz z Narodowego Banku Polskiego popłynęły kluczowe informacje na temat tego, co czeka kredytobiorców w przyszłości – donosi money.pl.

Stopy procentowe a miesięczne raty kredytu hipotecznego

W ciągu ostatnich dwóch lat mogliśmy zaobserwować znaczny wzrost stóp procentowych – celem tego działania było obniżenie galopującej inflacji, ale druga strona medalu to wyższe raty kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem (oczywiście stopy procentowe wpływają też  na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych). W okresie od października 2021 roku do września 2022 roku RPP podnosiła stopy procentowe każdego miesiąca, wskutek czego stopa referencyjna wzrosła z 0,10 proc. do 6,75 proc. Czegoś takiego nie widziano w Polsce od 2008 roku. Efektem tych zmian były podwyżki rat kredytów hipotecznych zaciągniętych w czasie pandemii rzędu nie tylko kilkudziesięciu złotych, ale nawet kilku tysięcy złotych, koniec końców – nawet o 100 proc.

Przejdźmy teraz do tego, co wydarzyło się niedawno. We wrześniu RPP, ku zaskoczeniu wielu ekonomistów, obniżyła stopy procentowe o 0,75 proc. W październiku doszło do kolejnej obniżki, tym razem o 0,25 proc. Choć niektórzy prognozowali, że obniżki będą kontynuowane, to w listopadzie RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W rezultacie stopa referencyjna wynosi teraz 5,75 proc. w skali rocznej.

Dostał rachunek za prąd i bardzo się zdziwił. Taki dopisek zobaczy wielu odbiorców energii ZUS przypomina o nowym obowiązku. W zeszłym roku czegoś takiego nie było

Retoryka się zmienia. Oto co czeka kredytobiorców

Czy ja dopuszczam przez cały przyszły rok brak zmian stóp procentowych i pozostawienie stopy referencyjnej na poziomie 5,75 proc.? Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć: tak. Natomiast to nie oznacza, że zapowiadam, iż tak się oczywiście stanie. Będzie to zapewne zależało od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej – przekazał w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski.

Co więcej, sam prezes NBP, Adam Glapiński przyznał, że jest wiele znaków zapytania co do polityki fiskalnej i regulacyjnej nowego rządu, a stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną przez dłuższy czas na tym samym poziomie. Nasz scenariusz bazowy zakłada, że do końca 2024 r. stopy NBP pozostaną bez zmian – stwierdzili również ekonomiści ING Banku Śląskiego.

BIK radzi, jak dobrze przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego

Biuro Informacji Kredytowej przypomina, że aby uniknąć opóźnień w spłatach oraz nadmiernego obciążenia domowego budżetu kredytem hipotecznym, trzeba dopasować nieruchomość i wysokość ewentualnych, przyszłych rat do swoich możliwości finansowych. Pomocne może być skorzystanie ze wsparcia doradcy kredytowego. Należy też mieć świadomość, że czekanie z wnioskowaniem o kredyt, aż spadną stopy procentowe, niewiele da, gdyż przez cały okres spłaty spadki i wzrosty stóp będą wzajemnie się przeplatać. Jeśli ten scenariusz jest zbyt niepokojący dla przyszłego kredytobiorcy, to warto rozważyć kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem, niezależnym od wartości WIBOR-u. Dobrze jest zwrócić uwagę również na wysokość marży bankowej i nie pomijać wagi poduszki finansowej.