Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Wystarczy kilka kroków, by płacić mniej
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 13.11.2023 15:33

Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Wystarczy kilka kroków, by płacić mniej

prad-kable-ladowanie-pieniadze
Biznesinfo

Pierwsza kwestia – wszyscy dostawcy prądu złożyli już wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki o ustalenie nowych taryf na 2024 rok – na razie pozostaje nam czekać na decyzję w tej sprawie. Druga kwestia – jeśli mechanizmy mrożenia cen energii zostaną wygaszone, od stycznia część gospodarstw domowych może czekać wzrost cen energii elektrycznej nawet o 68 proc. Co w obliczu tych niepokojących informacji może zrobić statystyczny Kowalski, by rachunki za prąd nie były aż tak dotkliwe?

Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Zacznij już na zakupach

Gdy przymierzamy się do zakupu sprzętów RTV i AGD, powinniśmy zwrócić uwagę na ich klasę energetyczną. Odznaczenie literką A i ciemnozielonym kolorem oznacza najwyższą klasę energetyczną, a tym samym największe oszczędności w zużyciu prądu. Czerwone G to klasa najniższa, a więc analogicznie – najmniejsze oszczędności. Oczywiście sam zakup dobrej jakości urządzenia nie sprawi, że nasze rachunki z automatu spadną.

125 zł mniej za prąd. Wiemy, co trzeba zrobić, czas do 15 grudnia Na dokonanie rejestracji jest 14 dni. Kara za niedopełnienie obowiązku bywa dotkliwa

Niższe rachunki za prąd są możliwe. Dopilnuj tych kwestii

Warto jest też korzystać z trybu “eko”, robić pranie czy uruchamiać zmywarkę dopiero wtedy, gdy urządzenia będą “pełne”, ograniczyć włączanie funkcji “szybkiego nagrzewania” w kuchence czy piekarniku – o ile mamy taką możliwość. Przydatna może okazać się też funkcja automatycznego wyłączania po użyciu np. lokówek czy prostownic do włosów. A skoro o wyłączaniu mowa, to warto wyciągać z kontaktu ładowarki, których w danym momencie nie używamy. Interia Biznes przypomina też, że osoby, które ogrzewają swoje mieszkania prądem, mogą rozważyć delikatne zmniejszenie temperatury na noc np. z 20 do 18 stopni Celsjusza. 

Prowadzisz firmę? TAURON zdradza 3 kroki do obniżenia kosztów energii

TAURON informuje na swojej stronie internetowej, że wystarczą trzy kroki, aby zredukować wydatki na energię w firmie (prąd, ogrzewanie, ciepłą wodę) nawet do 30 proc. Pierwsza sprawa to identyfikacja miejsc marnowania energii. Tu konieczne jest sprawdzenie, czy być może nie oświetlamy pomieszczeń, które tego nie potrzebują lub czy po godzinach pracy nie pozostawiamy włączonych drukarek, skanerów czy monitorów.

Mając wiedzę na ten temat, możemy przejść do punktu drugiego – opracowania planu zarządzania energią. W mikroprzedsiębiorstwach warto sprawdzić zużycie poszczególnych urządzeń, zweryfikować taryfę, ocenić stan oświetlenia i zachowania pracowników. Natomiast w większych firmach konieczne może być wdrożenie procedur monitorujących zużycie oraz wyznaczenie pracownika odpowiadającego za kontrolę stanu realizacji wprowadzanych zasad.

Trzeci krok to modernizacja urządzeń korzystających z prądu. Chodzi tu o zakup sprzętów o wyższej klasie energetycznej i konfigurowanie instalacji w taki sposób, by prościej było kontrolować małe grupy lub nawet pojedyncze oprawy oświetleniowe (pomocne mogą tu być czujniki ruchu).