Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Na dokonanie rejestracji jest 14 dni. Kara za niedopełnienie obowiązku bywa dotkliwa
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 13.11.2023 13:23

Na dokonanie rejestracji jest 14 dni. Kara za niedopełnienie obowiązku bywa dotkliwa

kalendarz_pieniadze_100_zl
Biznesinfo

W Europie funkcjonują różne modele finansowania mediów publicznych. Jednym z najpopularniejszych jest płacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego. Obowiązek ten, co rusz wywołuje burzliwe dyskusje wśród internautów. Jednak zanim zaczniemy w ogóle uiszczać opłaty abonamentowe, musimy najpierw zarejestrować odbiornik. Mamy na to 14 dni, licząc od dnia zakupu sprzętu. Co, jeśli tego nie zrobimy?

Rejestracja odbiornika RTV. Kiedy i jak to zrobić?

Jeśli kupujemy odbiornik gotowy do odbioru sygnału publicznego nadawcy, jesteśmy zobowiązani taki sprzęt zarejestrować. Mamy na to 14 dni i – jak tłumaczy Poczta Polska – nie ma znaczenia to, że na telewizorze zamierzamy oglądać tylko seriale z płatnej platformy z filmami.

Zakupiony odbiornik TV umożliwia odbiór telewizji. Ustawa określa domniemanie użytkowania – domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Zgodnie z obowiązującym prawem należy go zatem zarejestrować – wyjaśniają urzędnicy.

Obowiązku możemy dokonać na dwa sposoby. Pierwszy to bezpośrednia wizyta w placówce Poczty Polskiej i złożenie wniosku. Pracownik oddaje nam oryginalny potwierdzony dokument, a kopię pozostawia na miejscu. Drugi sposób, raczej szybszy i wygodniejszy, to wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej Poczty Polskiej (na adres e-mail podany we wniosku otrzymujemy wówczas potwierdzenie rejestracji). Jeśli nasze zgłoszenie wirtualne będzie niekompletne, mamy 7 dni na jego poprawienie.

Ceny choinek w 2023 roku. Od kilkunastu złotych do ponad 5 tys. zł Podwyżki cen w 2024 roku. Za jakie towary Polacy zapłacą najwięcej?

Abonament RTV 2023 i 2024. Oto stawki

Proces rejestracji odbiornika kończy się nadaniem numeru identyfikacyjnego oraz wskazaniem numeru konta bankowego, na który mamy przekazywać opłaty za abonament RTV. W przypadku wizyty stacjonarnej te informacje dostaniemy na papierze, a po zgłoszeniu internetowym – w wiadomości przesłanej na nasz adres e-mail.

W przyszłym roku opłata za miesiąc korzystania z radioodbiornika wyniesie 8,70 zł, a za sam telewizor lub telewizor i radio – 27,30 zł/msc. Są to identyczne stawki jak w tym roku. Jeśli natomiast chcemy załapać się na zniżkę w wys. 10 proc., powinniśmy opłacić całoroczny abonament RTV w terminie do 25 stycznia 2024 roku. Trochę zaoszczędzimy również wtedy, gdy jednorazowo uiścimy opłatę za okres dłuższy niż miesiąc.

Kontrola obowiązku rejestracji odbiorników. Kara bywa dotkliwa

Kontroli rejestracji odbiornika RTV dokonują wyłącznie upoważnieni pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. W skali kraju mówimy o kilkudziesięciu osobach. Mimo iż częściej czynności sprawdzające odbywają się w firmach i instytucjach, to właściciele gospodarstw domowych, którzy obowiązku rejestracji i płacenia abonamentu nie dopełnili, również mogą spodziewać się kontroli. Kara za niezarejestrowany odbiornik radiofoniczny wynosi 261 zł, a za telewizor – 819 zł (30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej).