Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Fatalne doniesienia, Polaków czekają przymusowe remonty. Wielkie zmiany w prawie budowlanym
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 24.01.2024 12:53

Fatalne doniesienia, Polaków czekają przymusowe remonty. Wielkie zmiany w prawie budowlanym

Budowa nieruchomości
BiznesINFO

Bardzo złe doniesienia napływają z Brukseli. Jeżeli w życie wejdą zmiany przepisów projektowane przez Brukselę, to gigantyczna liczba mieszkańców Polski będzie musiała przeprowadzić remonty swoich domów. Oficjalnym powodem jest ochrona środowiska.

Wielkie zmiany w prawie budowlanym. Polacy nie będą zachwyceni

Zapowiadane zmiany w prawie budowlanym są co prawda nowością, jednak dokument w którym się znalazły już nią nie jest. Jak bowiem donosi serwis money.pl, chodzi tu o Pakiet “Fit for 55”.

Jak się można łatwo domyślić, w ramach zmian ma zostać wprowadzonych sporo ograniczeń dla sektora budowlanego. Powodem ich wprowadzenia jest z kolei ochrona środowiska poprzez walkę z emisją zanieczyszczeń.

Według szacunków Dziennika Gazety Prawnej, nowa dyrektywa oznacza modernizację ok. 800 tys. domów jednorodzinnych, co dotknie milionów Polaków. Dyrektywa ma zostać przyjęta jeszcze w I połowie 2024 roku, a termin jej wejścia w życie szacuje się na 2026 rok.

Kolejne podwyżki czynszu. Wiemy, dlaczego ceny znów pójdą w górę

Całkowita bezemisyjność. Wielkie zmiany w prawie budowlanym

Tym razem jednak mowa o sporych rozmiarów rewolucji. Według nowych przepisów, od 2030 roku na terenie Unii Europejskiej będą mogły powstawać jedynie bezemisyjne budynki. Do tego czasu, redukcja emisji w sektorze budowlanym ma być niższa o 60 proc. niż 15 lat wcześniej.

Nie jest to jednak koniec zmian. Po osiągnięciu 2030 roku, zacznie się wyścig z czasem dla właścicieli nieruchomości. Będą oni bowiem musieli zmodernizować wszystkie posiadane budynki poprzez eliminację emisji w 20 lat. Na rok 2050 zaplanowano bowiem najpóźniejsze osiągnięcie pełnej neutralności klimatycznej.

Koniec z kotłami. Będą dopłaty

Oznacza to zatem, że w ciągu najbliższych 26 lat trzeba będzie pożegnać się z kotłami na paliwa kopalne. Od przyszłego roku wsparcie ich zakupu nie będzie już możliwe w ogóle.

Dla właścicieli nieruchomości którzy będą modernizowali budynki, przewidziano wsparcie finansowe. Źródłem pieniędzy będzie Społeczny Fundusz Klimatyczny, Fundusz Odbudowy orz Fundusz Spójności. 

źródło: money.pl