Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytury dla tej grupy wzrosną? Rząd rozważa zmiany
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 09.05.2024 11:03

Emerytury dla tej grupy wzrosną? Rząd rozważa zmiany

pieniądze
Fot. Pixabay/_Alicja_

Zbyt niska emerytura to problem niejednego Polaka. Niektórzy jednak czują się szczególnie niesprawiedliwie potraktowani po tym, jak jedna ustawa zaniżyła świadczenia niemal 40 tys. osób. Wkrótce mogą doczekać się podwyżki.

Przepisy pod lupą resortu

Wysokość świadczenia emerytalnego wypłacanego przez ZUS zależy od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć staż pracy i sumę odprowadzonych składek. Nie wszyscy jednak otrzymują emeryturę w wysokości, która wynikałaby z tych elementów. Część seniorów w skutek ustawy dezubekizacyjnej z  2016 roku musiała bowiem pożegnać się z częścią swojego świadczenia z tytułu minionej ”służby dla państwa totalitarnego”. Obecnie jednak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) ponownie analizuje przepisy.

Padły dwie główne wygrane Lotto. Tego samego dnia w jednym mieście

Doczekają się wyższych emerytur?

Z dniem 1 października 2017 roku emerytury i renty 39 tys. funkcjonariuszy służb PRL zostały obniżone. Z powodu "służby na rzecz totalitarnego państwa" (w okresie od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r.) świadczenia te nie mogą być obecnie wyższe niż 3271, 84 zł brutto, tyle bowiem wynosi średnie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak informuje wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, pod lupę resortu trafiły przepisy ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, Straży Marszałkowskiej, SOP, PSP, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Beneficjentów tych świadczeń mogą więc czekać spore zmiany.
 

Walka o świadczenia trwa

Sprawa emerytur byłych mundurowych nigdy nie ucichła. Do połowy kwietnia bieżącego roku Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA był stroną aż 12 tysięcy postępowań sądowych w tej sprawie, jak informował wiceminister MSWiA, Wiesław Szczepański.

Zrealizowano 9 tys. 957 prawomocnych wyroków sądu. Z tego tytułu wypłacono świadczenia na łączną kwotę 1 mld 598 mln 514 tys. 633 zł i 68 gr", czytamy w serwisie gazeta.pl.

W związku z niemalejącą liczbą procesów, resort wdrożył procedurę określającą ”zasady rozpatrywania spraw dotyczących wnoszenia lub niewnoszenia przez organ emerytalny apelacji i skarg kasacyjnych od wyroków wydanych na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej".

Źródło: Fakt.pl