Donald Tusk szykuje policję i pograniczników. Takiego sprzętu dotąd nie mieli

Rada Ministrów szykuje się do przyjęcia nowego programu finansowego dla wybranych służb. W przygotowaniu jest projekt zakładający perspektywę lat 2026 - 2029. Akcenty rozkładane są jasno na kierunek wschodniej granicy, dozbrojenie mundurowych i maksymalizowanie personelu.
Nowa perspektywa finansowa dla mundurowych
Projekt ustawy o modernizacji sił Policji, Straży Granicznej, Pożarnej i Służby Ochrony Państwa trafił do wykazu prac Rady Ministrów, sygnowany podpisem Czesława Mroczka, sekretarza stanu w MSWiA. Do końca września br. Rada Ministrów na czele z premierem Donaldem Tuskiem miałaby przyjąć zaproponowaną przez resort Władysława Kosiniaka-Kamysza perspektywę finansową i wybrany zakres wsparcia materiałowego.
Przy tym projekt stawia sprawę jasno: pieniądze pójdą na zbrojenie, sprzęt specjalistyczny i transportowy, wyposażenie i sprzęt ochrony osobistej i modernizację i remonty obiektów użyteczności wojskowej.
Zobacz też: Szwedzi ostrzegają przed wojną. Wskazują na kraj, o którym wszyscy zapomnieli


Dozbrojenie służb. Przede wszystkim wschodnia flanka
Poprzednia edycja projektu finansowego, regulująca cele i wydatki na lata 2022 - 2025, finansowała, poza dalszym dozbrajaniem formacji, także łączność, sprzęt informatyczny i etaty (sumarycznie najwięcej w tych 4 latach pochłonęły wynagrodzenia i inwestycje budowlane), tym razem projekt ustawy wprost punktuje konieczność wzmocnienia wschodniej rubieży.
[…] wśród przedsięwzięć, które obejmuje Program, wskazuje się także wzmocnienie kadrowe funkcjonariuszy dedykowane w głównej mierze wzmocnieniu ochrony wschodniej granicy Polski, UE, NATO – wymienia projekcyjnie Mroczek.

Cyberwojska i granica
Plany resortu pokrywają się ze Strategią na rzecz Odpowiedzianego Rozwoju do roku 2020 z perspektywą do 2030 i jest, jak podnosi sam prawodawca, odpowiedzią na “narastające zagrożenia”. W Strategii zapisano m.in. cele zwalczania przestępczości i wzmocnienie ochrony granic i “innych instytucji odpowiedzialnych za (regulowanie - przyp. red.) wjazdu i pobytu cudzoziemców na terytorium Polski i zwalczanie przestępstw z ich udziałem".
Co ciekawe, projekt MSWiA przewiduje np. dostosowanie w poszczególnych formacjach bazy szkoleniowej – w praktyce oznacza to finansowe uwzględnienie potrzeb puchnącej w minionych latach formacji cyberwojsk – Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Projektowana ustawa ma uwzględnić potrzeby “zwiększonego stanu etatowego” i w konsekwencji zwiększonego zakresu realizowanych zadań.
Szczegóły jeszcze nie padły.




































