Australijski bank wykupuje mieszkania w Polsce. Międzynarodowy gigant ostrzega: to dopiero początek

Australijski bank inwestycyjny z rocznym zyskiem netto przekraczającym 3 miliardy dolarów przejął i złączył dwie spółki zarządzające tzw. mieszkaniami studenckimi. Inwestycja została ogłoszona niedługo po tym, jak rumuński deweloper uzyskał w Polsce pierwsze w historii kredytowanie w całości przeznaczone na finansowanie projektu na warszawskim Mokotowie – pod marką, która właśnie została przez Australijczyków przejęta.
Zaskakująca inwestycja australijskiego giganta. To może być zapowiedź nowego megatrendu
Centralną osią dużej transakcji przeprowadzonej zza Oceanu Indyjskiego – Sydney – są dwie spółki: Milestone i Basestack Living. Ta pierwsza może być w Polsce znana zwłaszcza studentom, ta druga była dotąd nad Wisłą nieobecna. Co do zasady obie działają w młodym, na starym Kontynencie, segmencie rynku – tzw. Purpose-Built Student Accommodation – PBSA, czyli rynku prywatnych akademików. Ta nazwa wkrótce zauważalnie zyska na znaczeniu, zwłaszcza na rynkach centralnej Europy – wynika z ekonomicznych opracowań, do których dotarliśmy. Ruch australijskiego giganta można traktować jako zapowiedź nowego megatrendu.

Zobacz też: Wyciekł nowy plan amerykańskich BigTechów. Tak chcą wygrać w Europie
Macquarie kupuje i łączy dwie firmy od obrotu mieszkaniami studenckimi
O transakcji Macquarie Group, australijskiej międzynarodowej grupie inwestycyjnej z Sydney, spółka poinformowała w komunikacie prasowym w poniedziałek 21 lipca br. Czytamy w nim, że spółka-córka “Macquire Asset Management” rozszerza działalność w europejskim sektorze PBSA poprzez przejęcie i połączenie dwóch platform internetowych; Milestone i BaseStack Living.
Transakcja połączy dwie uzupełniające się firmy, tworząc zintegrowaną, specjalistyczną platformę PBSA, zarządzającą ponad 12 tys. łóżek w ośmiu krajach; Niemczech, Austrii, Niderlandach, Polsce, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii i Danii – czytamy.
Z danych firmy Milestone wynika, że spółka ma mieszkania (łóżka – bowiem część oferty dotyczy samych "łóżek", w rozumieniu wynajmu pokoju) głównie w Krakowie, kilka we Wrocławiu i Gdańsku. We Wrocławiu np. na Ołbinie, w Krakowie na Starym Mieście i Centrum, podobnie w Gdańsku.
Właściciel tej drugiej spółki, BaseStack Living, dotąd w Polsce nieobecnej, Justin Hamer został w ramach transakcji udziałowcem Macquire Asset Management, przejmując rolę dyrektora generalnego w nowej grupie od rynku PBSA.
Szykuje się europejska ofensywa
W komunikacie prasowym po ogłoszeniu fuzji powiedział, że do transakcji dochodzi w momencie, gdy “rynek PBSA w Europie jest wciąż na wczesnym etapie, a jednocześnie doświadcza silnego wzrostu i zwiększonego udziału inwestorów”.
We wszystkich głównych miastach europejskich występuje fundamentalny i krytyczny niedobór odpowiedniego zakwaterowania dla studentów, gdzie mniej niż jedno łóżko przypada na 10 studentów studiów stacjonarnych – ocenił.
Brendan Jones z Macquire Asset zapowiedział, że inwestycja jest “nowym rozdziałem” w europejskiej strategii nieruchomościowej. Powstała w ten sposób “grupa specjalna” ma przetrzeć szlak i skalować ofertę na głównych europejskich rynkach, zwiększając stan posiadania nieruchomości. Jones ocenił, że pomoże to “zmniejszyć presję na rynku wynajmu mieszkań i zapewni bardziej przystępne cenowo opcje mieszkaniowe dla studentów”.
Chętnych jest więcej. Szykuje się nowy megatrend
Dane z komunikatu spółki potwierdzają badania firmy doradczej Savills z marca br. Rynek PBSA zdaje się właśnie rodzić i mieć potencjał do nowego megatrendu. Według raportu, do którego dotarliśmy, w roku akademickim 2023/2024 w Polsce studiowało ok. 1,24 mln osób, z czego ok. 107 tys. stanowili studenci zagraniczni (8,6 proc. ogółu). To trend wzrostowy, a przy nim badanie punktuje spadek dostępności miejsc w akademikach – tak prywatnych, jak publicznych. Wskaźnik dostępności w Polsce oszacowano na 10 proc. W marcu br., krótko przed ogłoszeniem dużej transakcji w Sydney, dyrektor badań rynku w Savills Polska Jacek Kałużny ocenił, że PBSA (prywatne akademiki) rozwijają się dynamicznie i notują istotny potencjał do dalszego wzrostu.
Warszawa, czyli największe miasto akademickie w kraju, charakteryzuje się niską dostępnością miejsc dla studentów, nie tylko w Polsce, ale również na tle Europy. Jedynie 7,4 proc. studiujących w Warszawie ma szansę na miejsce w akademiku, niezależnie czy jest on publiczny czy prywatny. A tylko 0,6 proc. z nich ma możliwość zamieszkania w nowoczesnych, prywatnych i profesjonalnie zarządzanych budynkach […]

Rynek oczekuje wzrostu popytu na wysoki standard najmu studenckiego w najbliższych latach. Jednym z najnowszych dowodów na taki stan rzeczy może być inwestycja rumuńskiego dewelopera Speedwell Dewelopment, który z początkiem lipca br. ogłosił swój pierwszy w historii kredyt w Polsce – w wys. 100 mln zł od Banku BNP Paribas. Umowa, jak czytamy w danych rumuńskiego biznesu, opiewała na rozwój Milestone Warsaw Mokotów, projektu stanowiącego inaugurację firmy w Polsce i jednocześnie pierwszą w mieście inwestycję z kategorii PBSA – pod marką Milestone. Obiekt znajduje się na Mokotowie i ma 675 miejsc noclegowych.
Zobacz też: Szwedzi ostrzegają przed wojną. Wskazują na kraj, o którym wszyscy zapomnieli



































