Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowy rok pracy po wieku emerytalnym. Tyle pieniędzy można zyskać
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 14.06.2024 15:34

Dodatkowy rok pracy po wieku emerytalnym. Tyle pieniędzy można zyskać

Seniorka
Fot. Pixabay/sabinevanerp

W Polsce wiek emerytalny to 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Z możliwości przejścia na emeryturę po przekroczeniu tego wieku korzysta dość sporo osób. Warto jednak poczekać z tą decyzją, choć jeszcze jeden rok. Dzięki temu otrzymywane przez nas świadczenie wzrośnie. ZUS podaje o ile. 

Wiek emerytalny w Polsce

W Polsce wiek, w którym można przechodzić na emeryturę, to 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. W kwietniu 2012 r. rząd Donalda Tuska zdecydował, że wiek emerytalny musi zostać podniesiony. Wskutek tej decyzji zarówno kobiety, jak i mężczyźnie mieli pracować do 67. roku życia. 

Reforma wywołała gwałtowne protesty społeczne. Jedną z pierwszych decyzji rządu PiS po dojściu do władzy w 2015 r., był powrót do poprzedniego rozwiązania, tym samym wiek emerytalny został obniżony do obowiązującego obecnie. 

Z badania przeprowadzonego przez Personnel Service "Barometr Polskiego Rynku Pracy" wynika jednak, że 55 proc. badanych, po przekroczeniu wieku emerytalnego nadal chce pracować. Dla 38 proc. z nich jako motywację jest wzrost świadczenia za dodatkowe lata pracy. 

Szykują się podwyżki w budżetówce?. Pensje nawet o 7,8 proc większe

Im dłużej pracujesz, tym większa emerytura

Według informacji udzielonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pracując przez jeszcze rok po osiągnięciu wieku emerytalnego, możemy podnieść swoje świadczenie nawet o 15 proc. 

Najważniejsza zachęta do wydłużania aktywności ekonomicznej i odraczania emerytury jest jednak zaszyta bezpośrednio w systemie emerytalnym. Pozwala to bowiem uzyskać znacznie wyższą emeryturę. Jeden rok później, to w ostatnich latach nawet 10-15 proc. wyższa kwota - powiedział portalowi Interia Biznes rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.

ZOBACZ: 98-latni pan Wacław nie chce przejść na emeryturę. Oto najstarszy przedsiębiorca w Polsce 
Analogicznie pracują kilka lat dłużej, nasza emerytura będzie się odpowiednio zwiększać. Jeżeli więc czujemy się jeszcze na siłach, warto zastanowić się nad ewentualnym wydłużeniem aktywności zawodowej. 

Jak ZUS oblicza emeryturę?

Wysokość naszej emerytury wyliczana jest przez ZUS na podstawie zebranej na koncie kwoty zwaloryzowanych składek. Pod uwagę brane są również środki zapisane na subkontach. Istotna jest również średnia długość życia. 

Jeżeli mamy zaliczone - odpowiednio w przypadku mężczyzn 25 i kobiet 20 lat pracy, możemy ubiegać się o emeryturę minimalną Od 1 marca 2024 r. wynosi ona 1780,96 zł. W pierwszym kwartale tego roku średnia wypłacana przez ZUS emerytura wynosiła 3500 zł. Różnica jest więc dość znaczna.