Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Dłuższe urlopy dla wszystkich Polaków? Padła zaskakująca propozycja
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 21.05.2024 21:57

Dłuższe urlopy dla wszystkich Polaków? Padła zaskakująca propozycja

laptop, kobieta
Fot. Pixabay/StartupStockPhotos

Dłuższy urlop wypoczynkowy to marzenie niejednego pracownika. Zdecydowana większość Polaków ucieszyłaby się z powodu takiej zmiany. Jak się okazuje, związkowcy “Solidarności” przedstawili rewolucyjną propozycję. Dokumenty w tej sprawie trafiły już na biurko ministry rodziny, pracy i polityki społecznej.

Propozycja rewolucyjnych zmian w urlopach

Związkowcy “Solidarności” przedstawili zaskakujące pomysły dotyczące zmian w urlopach wypoczynkowych. Jak podaje “Fakt”, na biurko szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej trafiły już dokumenty, które zawierają konkretne propozycje w tej sprawie.

Jeden z postulatów dotyczy wprowadzenia możliwości wzięcia urlopu w przypadku, gdy ktoś prowadzi własną działalność. To jednak nie jedyne rewolucyjne zmiany, które zaproponowano. 

Zacznie się już w czwartek. Polacy tłumnie ruszą do Pepco

Zaskakujący pomysł ws. urlopów wypoczynkowych

Kolejna propozycja dotyczy wydłużenia urlopów wypoczynkowych dla wszystkich pracowników. Warto przypomnieć, że zgodnie z obecnymi regulacjami zawartymi w Kodeksie pracy, Polakom przysługuje:

  • 20 dni urlopu, jeżeli pracownik jest zatrudniony mniej niż 10 lat,
  • 26 dni urlopu, jeżeli pracownik jest zatrudniony więcej niż 10 lat.

Jak informuje “Fakt”, związkowcy zwracają uwagę na to, że zanim resort wprowadzi nowy program dla rodziców “Aktywny rodzic”, powinien pochylić się nad kwestią związaną z efektywnym prawem do wypoczynku pracowników. 

Dłuższy urlop dla wszystkich pracowników?

Jak zauważa “Fakt”, już jakiś czas temu pojawił się postulat dotyczący wydłużenia urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikom. Jak wynika z propozycji przedstawionej Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nowy wymiar urlopu powinien wynosić 35 dni w ciągu roku. Co więcej, ilość dni wolnych, ich zdaniem powinna być dokładnie taka sama w przypadku wszystkich pracowników.

Zobacz także: Można dostać 3920 zł lub 2988 zł. Trzeba wybrać jedno świadczenie