Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Co z Funduszem Kościelnym? Biskupi w końcu zabrali głos
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 14.02.2024 21:21

Co z Funduszem Kościelnym? Biskupi w końcu zabrali głos

Ksiądz
Obraz Quidec Pacheco z Pixabay

Zapowiedzi dotyczące zmian w Funduszu Kościelnym dotarły do polskich biskupów. Tydzień po starcie prac rządowego zespołu ds. Zmian w Funduszu Kościelnym, stanowisko nt. zapowiadanych zmian przedstawił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Artur Miziński.

Zmiany w Funduszu Kościelnym

Fundusz Kościelny istnieje od 1950 roku. Jak przypomina serwis biznes.interia.pl, był on wówczas rekompensatą dla wszystkich Kościołów w Polsce po przeprowadzeniu przez władze kraju upaństwowienia gruntów. W 2024 roku korzysta z niego 185 związków wyznaniowych - tj. wszystkie zarejestrowane w kraju.

W ostatnich miesiącach było jednak głośno o konieczności przeprowadzenia zmian w Funduszu Kościelnym. W tym celu w piątek 9 lutego po raz pierwszy zebrał się Międzyresortowy Zespół ds. Funduszu Kościelnego. Efektem jego prac ma być propozycja zmian w Funduszu, którą otrzymają wszystkie związki wyznaniowe w Polsce.

Zmieniają kwotę wolną od podatku. Projekt trafił do Sejmu

Jest deklaracja KEP

W reakcji na pierwsze posiedzenie Zespołu, konferencję prasową zwołał sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Artur Miziński. Pochwalił on zapowiedzi dotyczące rozmów między rządem i Kościołami w Polsce, jednak wskazał na różnorodność form dialogu władz ze społeczeństwem.

Sekretarz KEP zwrócił uwagę na konieczność respektowania artykułów Konkordatu przez władze. Art. 22 przewiduje powołanie komisji ds. wprowadzenia zmian, zaś art. 27 mówi o konieczności regulacji “nowych lub dodatkowych rozwiązań” za pomocą umów zawieranych przez rząd i KEP.

Spokojne zmiany

Z wypowiedzi bpa Mizińskiego wynika również, że zmiany, jakie miałyby zajść w Funduszu Kościelnym, nie mogą być przygotowane pochopnie i bez przemyślenia. Zapewnił on jednakże, że Kościół Katolicki chce rozmawiać z rządem na temat zmian w Funduszu, oraz wyraził nadzieję, iż rzeczone rozmowy będą prowadzone “na właściwym poziomie”.

źródło: biznes.interia.pl

ZOBACZ TAKŻE: Kultowa fabryka na skraju upadku. Wielu Polaków straci pracę