Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Kościół Katolicki

Kościół Katolicki

ksiądz
20.03.2024 16:10 Biskup stawia luksusową rezydencję. Mieszkańcy są zaskoczeni

Niepokój i wielkie wątpliwości opanowały mieszkańców Sikorzyny, gdzie pod auspicjami biskupa Ryszarda Kasyny powstaje ogromny kompleks budowalny. Kapłan zdecydował się postawić pełną przepychu rezydencję na własnej działce, przekonując, że powstanie tam ośrodek pomagający potrzebującym. Lokalna ludność ma jednak wiele wątpliwości, wynikających z braku przejrzystości działań hierarchy. W tej opowieści powstaje więc coraz więcej znaków zapytania, które pozostają bez jakiekolwiek odpowiedzi.

Biskupi
13.03.2024 18:13 Takimi autami jeżdżą polscy biskupi. Wiele osób może się zdziwić

13 marca rozpoczęło się dwudniowe Plenarne Zebranie Konferencji Episkopatu Polski. Ogromne zainteresowanie wśród przechodniów wzbudziły auta, którymi hierarchowie polskiego kościoła przyjechali do stolicy. Z jakich pojazdów korzystają biskupi?

o. Tadeusz Rydzyk
03.03.2024 23:05 Tadeusz Rydzyk w muzeum postawił sobie apartament? Niebywałe doniesienia

Miało być chlubą Torunia, a tymczasem wciąż czeka na otwarcie. Muzeum “Pamięć i Tożsamość”, budowane z inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka, kosztowało państwo Polskie ok. 200 mln zł, ale misji swojej nadal nie pełni. Zamiast tego, dziennikarze “SE” ustalili, że na tyłach powstającego obiektu wybudowane zostały luksusowe apartamenty z widokiem na Wisłę. Jeden z nich należeć ma zresztą do samego słynnego redemptorysty.

Ksiądz
14.02.2024 21:21 Co z Funduszem Kościelnym? Biskupi w końcu zabrali głos

Zapowiedzi dotyczące zmian w Funduszu Kościelnym dotarły do polskich biskupów. Tydzień po starcie prac rządowego zespołu ds. Zmian w Funduszu Kościelnym, stanowisko nt. zapowiadanych zmian przedstawił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Artur Miziński.

abp Stanisław Gądecki
01.02.2024 22:56 Willa na emeryturę arcybiskupa? Remont z państwowymi pieniędzmi w tle

Coraz szerszym echem odbija się sprawa trwającego remontu budynku kanonii na poznańskim Ostrowie Tumskim. Ma w nim zamieszkać obecny arcybiskup metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, gdy przejdzie na emeryturę. Problem w tym, że remont ma być prowadzony za publiczne pieniądze.

kościół
14.01.2024 16:08 Fundusz Kościelny zostanie zlikwidowany? Ogromna szansa dla Kościoła, może sporo zyskać

Fundusz Kościelny nie przestaje budzić emocji. Choć w 2024 r. wyniesie on rekordowe 257 mln zł, rządzący politycy już zapowiadają, że w kolejnych latach zostanie on całkowicie zlikwidowany. Kościół katolicki nie ma się jednak czego obawiać, bo matematyka wciąż stoi po jego stronie. Portal Business Insider wyliczył, że wystarczyłoby zaledwie od 10 do niespełna 42 zł rocznie od jednego wiernego, by łatwo zasypać powstałą w kościelnych finansach wyrwę. Jak to możliwe?

Pieniądze na kalendarzu
13.01.2024 20:11 Nadchodzą zmiany w emeryturach księży? "Bieda im nie grozi"

Od początku urzędowania nowej Rady Ministrów, bardzo często w przestrzeni publicznej pojawia się kwestia Funduszu Kościelnego. Według zapowiedzi Donalda Tuska ma on zostać zlikwidowany. W jakim stopniu wpłynie to na emerytury wypłacane księżom?

Dzwony kościelne
07.01.2024 22:23 Nie spodobały się jej kościelne dzwony. Wystosowała kontrowersyjny wniosek

Do Sejmu wpłynęła petycja pewnej Polki, która żąda prawnego ograniczenia bicia dzwonów kościelnych do kilku dni w roku. W uzasadnieniu wskazuje m.in. potrzebę wypoczynku, w którym dzwony przeszkadzają. Co zrobią posłowie?

Pieniądze w ręku
27.12.2023 18:52 Ksiądz wskazał wprost, ile włożyć do koperty na kolędzie. Wielu nie kryje zdumienia

Okres poświąteczny dla katolików upływa pod znakiem wizyt duszpasterskich. Tak zwana kolęda budzi jednak wśród wielu parafian niepokój - ile konkretnie powinno się włożyć do koperty z ofiarą? Jedną z opinii na ten temat wyraził pewien ksiądz z Pomorza.

ksiądz
03.12.2023 17:42 Księża narzekają na niskie zarobki. "Na wesele wydają tysiące, mi też nie powinni skąpić"

Spadająca liczba ślubów udzielanych w kościołach negatywnie odbija się na humorach księży. Ich przychody sukcesywnie bowiem maleją, i to pomimo podwyżek w cennikach parafialnych. Efektem są skargi na sytuację materialną.

koleda-krzyz-choinka-pieniadze-koperta
30.11.2023 11:15 Ksiądz krótko wyjaśnił, ile dać w kopercie na kolędzie. “Sprawa jest banalnie prosta”

Kolęda stanowi określenie wizyty duszpasterskiej proboszcza bądź reprezentującej go osoby w domach parafian. Odbywa się w wielu Kościołach chrześcijańskich, a w Kościele katolickim określono ją w prawie kanonicznym. W niektórych parafiach rozpoczęły się już coroczne odwiedziny duszpasterskie i niezmiennie jednym z pytań, które pojawiają się w tym czasie, jest: ile dać księdzu do koperty? Katolicki duchowny Adrian Chojnicki postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat.

Tadeusz Rydzyk
05.11.2023 20:07 Tadeusz Rydzyk ma problemy finansowe. Zrobi wszystko, żeby uratować imperium

W najbliższym czasie dowiemy się, któremu z polskich polityków zostanie powierzona misja tworzenia rządu. Bardzo prawdopodobne, że będzie to Donald Tusk, wspólny kandydat na premiera trzech opozycyjnych ugrupowań politycznych. Jak donosi onet.pl, wśród osób, które obawiają się zmiany władzy, jest Tadeusz Rydzyk. Duchowny, który martwi się o sytuację finansową swoich mediów, wystosował specjalną prośbę do swoich słuchaczy.

kościół
17.10.2023 14:51 Koniec z finansowaniem kościoła przez państwo? To może być kwestia czasu

Fundusz Kościelny zostanie zlikwidowany? Zważywszy na to, że ten postulat pojawił się w tegorocznej kampanii wyborczej, taka zmiana jest prawdopodobna.

procesja
13.10.2023 08:27 Fatalne dane dotyczące Kościoła. Wiernych ubywa w zatrważającym tempie

Dane Narodowego Spisu Powszechnego nie pozostawiają złudzeń, coraz więcej osób odchodzi od Kościoła. W Polsce można spotkać również wyznawców Latającego Potwora Spaghetti.

Zbigniew Ziobro
17.03.2023 19:41 Niewiarygodne, za co chce karać prawica. Groźba 3 lat pozbawienia wolności

Politycy prawicy chcą nowelizacji Kodeksu karnego. Pod ich pomysłem, projektem „w obronie chrześcijan”, podpisało się niemal 400 tys. Polaków, czytamy na stronie wp.pl. 

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Bracia Sekielscy rozpędzeni, teraz będą "sprawdzać" Jana Pawła II

Bracia Sekielscy zarzekają się, że film nie będzie miał na celu zniszczenia wizerunku Jana Pawła II. Nie zamierzamy niszczyć pomnikowej postaci Świętego Papieża-Polaka ustawionej na cokole naszej narodowej dumy - mówił Tomasz Sekielski, a słowa te cytuje dziennik.pl. Według reżysera sprawa dotyczyć będzie działań Watykanu w tej kwestii, ale także np. kardynała Dziwisza jak i innych decyzyjnych postaci, które towarzyszyły Karolu Wojtyle podczas pełnienia pontyfikatu w Watykanie. Sekielscy chcą sprawdzić ile informacji faktycznie docierało do Jana Pawła II i jakie podejmował on kroki.

Zdjęcie autorstwa MART PRODUCTION z Pexels
15.10.2021 02:00 Rząd planuje przeznaczyć niemal 193 mln zł na Fundusz Kościelny

W czwartek (14.10) Sejm rozpoczął prace nad ustawą budżetową na rok 2022. Na Fundusz Kościelny zaplanowano przekazać ponad 192,8 mln zł. Jest to znacznie wyższa kwota niż w 2021 roku. Zgodnie z projektem dochody budżetu państwa mają wynieść 481,4 mld zł, wydatki zostały zaplanowane na 512,4 mld zł, a deficyt budżetu państwa ma wynieść nie więcej niż 30,9 mld zł. Sam produkt krajowy brutto (PKB) ma wzrosnąć o 4,6 proc.

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News 19.05.2020. n/z Zebrane pieniadze podczas liturgii.
03.07.2021 02:00 Kościół i jego wydatki. Ksiądz mówi, jak jest naprawdę

Finansowanie Kościoła katolickiego w Polsce to jedno z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień w społeczeństwie. Tymczasem okazuje się, że Kościół utrzymuje się z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa, darów wiernych oraz dotacji.

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Adoracja Najswietszego Sakramentu
24.06.2021 02:00 Archidiecezja łódzka ruszyła z kopalnią piasku. Wierni protestują, ale to nic nie zmienia

Choć o ekologii mówi się bardzo dużo, wydawać by się mogło, że Kościół katolicki owe informacje omijają. Archidiecezja łódzka przygotowuje się do wydobycia piasku w lesie w Porszewicach. Na nic zdały się protesty okolicznych mieszkańców i odwiedzających tereny.Z tego artykułu dowiesz się:Jaki jest problem związany z piaskiem na świecieW jaki sposób kształtuje się kwestia wydobywcza od strony prawnejCzego obawiają się mieszkańcy i społecznicy

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 29.05.2021. Dwudziestu szesciu diakonow przyjelo swiecenia prezbiteratu podczas mszy sw. w Swiatyni Opatrznosci Bozej. To najwyzsza liczba swieconych od 1992 roku w Archidiecezji Warszawskiej, w jej obecnych granica
09.06.2021 02:00 Obostrzenia w kościołach do zmiany. Rząd reaguje na list Gądeckiego

Obostrzenia w kościołach zostaną zmienione. Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu w Turku powiedział, że limity osób w kościołach będą zwiększone.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego rząd zdecydował się zwiększyć ilość wiernych w kościołachIle ma wynosić nowy limit osób w kościołach

Pexels/MART PRODUCTION
30.05.2021 02:00 Duchowny zabrał głos w sprawie niedziel handlowych. Słowa mogą zdziwić

Zakaz handlu znalazł się tym razem nie na celowniku związkowców, a duchownych. W trakcie pielgrzymki w Piekarach Śląskich metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przekonywał wiernych, że niektóre sieci handlowe po prostu lekceważą prawo. W jego opinii niedziela powinna w pełni należeć do Boga.Z tego artykułu dowiesz się:Jak sieciówki omijają zakaz handluCo o tych praktykach uważa abp Wiktor SkworcJakie hasło przyświeca pielgrzymce w Piekarach Śląskich

Maciej Kulczynski/EAST NEWS
27.04.2021 02:00 Testament Gulbinowicza coraz bardziej zagadkowy. Wypowiedziała się rodzina

Testament Gulbinowicza kryje w sobie więcej tajemnic niż początkowo zakładano. Członkowie rodziny kardynała przekonują, że nie są spadkobiercami majątku. Zatem w dalszym ciągu nie wiadomo kto otrzymał spadek i powinien wpłacić pieniądze na rzecz fundacji wspierającej ofiary księży pedofili w imieniu Gulbinowicza.Z tego artykułu dowiesz się:Co na temat rozdysponowania majątku mówi testament GulbinowiczaJak tę sprawę komentuje rodzina kardynałaJakie jest stanowisko kurii

Abp Sławoj Leszek Głódź nie może narzekać. Finanse ma pokaźne.
30.03.2021 02:00 Abp Sławoj Leszek Głódź mimo kary nie narzeka. Kapłan zgromadził ogromny majątek

Z tego artykułu dowiesz się:Na jakie pieniądze może liczyć abp Sławoj Leszek GłódźCo dokładnie wchodzi w skład jego majątkuKto opiekuje się posiadłością kapłana

Zakaz przekazywania ziem kościołowi? Projekt ustawy już w Sejmie
30.01.2021 01:00 Kościół może utracić potężną część swoich wpływów. Projekt ustawy jest już w Sejmie

Z tego artykułu dowiesz się:Co zawiera projekt LewicyCzemu Lewica chce zakazu dla KościołaIle kościół zyskał na jednym przywileju

Lewica chce by grunty nie były już przekazywane Kościołowi
27.01.2021 01:00 W Sejmie nowy pomysł. Chcą zakazu przekazywania gruntów Kościołowi

Z tego artykułu dowiesz się:Lewica chce zakazu przekazywania gruntów Kościołowi w ramach rekompensatJaki konkretnie artykuł zdaniem Lewicy powinien zniknąćIle Kościół otrzymał hektatów w ostatnich latach

Jaki majątek ma kardynał Dziwisz?
14.01.2021 01:00 Majątek kardynała Stanisława Dziwisza. Coraz więcej tajemnic wokół duchownego

Z tego artykułu dowiesz się:Stanisław Dziwisz przez lata był jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła IIDlaczego w ostatnich tygodniach atmosfera wokół duchownego się zagęściłaCo wiemy o majątku kard. Dziwisza

KAS zatrudnieni kapelani
07.01.2021 01:00 KAS sowicie wynagradzało zatrudnionych kapelanów. Aż 6064,12 zł średniej pensji dla księdza

Z tego artykułu dowiesz się:Ile zarabiają kapelani KASNa jakiej podstawie prawnej są zatrudniani w urzędzieJakie są ich obowiązki

  • 1
  • 2