BiznesINFO.pl
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 29.05.2021. Dwudziestu szesciu diakonow przyjelo swiecenia prezbiteratu podczas mszy sw. w Swiatyni Opatrznosci Bozej. To najwyzsza liczba swieconych od 1992 roku w Archidiecezji Warszawskiej, w jej obecnych granicach. Sakramentu swiecen udzielil biskup Rafal Markowski.

East News, Piotr Molecki

Obostrzenia w kościołach do zmiany. Rząd reaguje na list Gądeckiego

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Obostrzenia w kościołach zostaną zmienione. Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu w Turku powiedział, że limity osób w kościołach będą zwiększone.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego rząd zdecydował się zwiększyć ilość wiernych w kościołach

  • Ile ma wynosić nowy limit osób w kościołach

Obostrzenia w kościołach do zmiany

Funkcjonowanie miejsc kultu religijnego w dobie pandemii koronawirusa budzi ogromne kontrowersje w społeczeństwie. Część Polaków wskazywała na absurdy związane z zamykaniem gastronomii, a pozostawianiem otwartych kościołów.

Mimo kontrowersji rząd pozostawiał miejsca kultu religijnego otwarte, ale obejmował je małymi obostrzeniami. Poszczególne parafie również obchodziły przepisy covidowe i ławki dla wiernych były wystawiane przed kościoły. W ten sposób gwarantowano udział we mszy świętej większej ilości osób.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wysłał list do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o poluzowanie obostrzeń w miejscach wiary. Duchowny podkreślił, że ograniczenia w tej sferze powinny być zmniejszone do minimum.

Wygląda na to, że apel abp Stanisława Gądeckiego przyniósł efekty, ponieważ premier zapowiedział przychylenie się do prośby duchownego. - W wyniku dyskusji [rządu z Episkopatem Polski - red.] [...] podjęliśmy rzeczywiście decyzję, żeby [...] kościoły, także mogły być nawiedzane w większych grupach osób - powiedział premier.

Szczegóły tej decyzji ma przedstawić minister zdrowia Adam Niedzielski. Ze słów Mateusza Morawieckiego wynika, że rząd chce ustanowić limit wiernych na poziomie 50 proc.

Przypomnijmy, że od kilku dni obowiązują kolejne poluzowane obostrzenia. Jednym z ważniejszych punktów jest ten zwiększający limit osób na przyjęciach okolicznościowych do 150 oraz możliwość organizacji targów i konferencji. Obostrzenia w obecnym kształcie zostaną utrzymane do 25 czerwca br.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Biznes Info

Michał Dworczyk na celowniku wschodnich służb. Jego skrzynka pocztowa została przejęta

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >