Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Willa na emeryturę arcybiskupa? Remont z państwowymi pieniędzmi w tle
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 01.02.2024 22:56

Willa na emeryturę arcybiskupa? Remont z państwowymi pieniędzmi w tle

abp Stanisław Gądecki
Wojciech Olkusnik/East News

Coraz szerszym echem odbija się sprawa trwającego remontu budynku kanonii na poznańskim Ostrowie Tumskim. Ma w nim zamieszkać obecny arcybiskup metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, gdy przejdzie na emeryturę. Problem w tym, że remont ma być prowadzony za publiczne pieniądze.

Kontrowersyjny remont

O sprawie napisał za “Gazetą Wyborczą” serwis superbiz.se.pl. Osiągnięcie przez abpa Gądeckiego wieku 75 lat w tym roku oznacza, że najprawdopodobniej przejdzie na emeryturę - a to oznacza konieczność znalezienia miejsca na odpoczynek.

Według ustaleń “Gazety Wyborczej”, na emeryturę abpa Gądeckiego ma być szykowany budynek kanonii na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. W sumie, oprócz tego jednego budynku, remontowanych jest sześć nieruchomości w Poznaniu oraz w Otorowie.

Urząd skarbowy kontra pięciolatka. Fiskus zajął dziewczynce kilka tysięcy złotych

Inwestycja za publiczne pieniądze?

Kontrowersje wywołuje jednak fakt, że środki na remont zostały przekazane archidiecezji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze zostały przekazane jeszcze za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Doniesienia medialne wskazują, że kwota z NFOŚiGW przeznaczona na remont wynosi blisko 22 mln zł. Archidiecezja na remont budynku miała z kolei przekazać kwotę 4,5 mln zł.

Nieprzypadkowy remont

Zamiary biskupa potwierdził jeden z księży w rozmowie z “Gazetą Wyborczą”. Remont budynku kanonii na Ostrowie Tumskim został określony mianem “nieprzypadkowego”. W wypowiedzi księdza można jednak zauważyć ciekawy element - arcybiskup przeniesie się do kanonii, jeżeli papież przyjmie jego rezygnację ze stanowiska.

źródło: superbiz.se.pl