Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 17.10.2020. Warszawa w czerwonej strefie. Ograniczenia w kosciolach - jeden wierny na 7 mkw. N/z niedzialna msza swieta.
East News, Jakub Kamiński
Autor Kamila Jeziorska - 25 Października 2020

Apostazja cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Kościół strzelił we własne kolano?

Apostazja nigdy nie cieszyła się tak dużym zainteresowaniem wśród Polaków, aż do teraz. Wszystko za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Protestujący winnych szukają wśród duchownych Kościoła Katolickiego i dlatego chcą dokonać apostazji.

Apostazja cieszy się popularnością

Kilka dni temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja ze względu na poważne wady płodu jest niezgodna z Konstytucją RP. Decyzja ta sprawiła, że wszystkie kobiety w kraju obudziły się w innej rzeczywistości, a to wywołało falę protestów.

W Polsce od kilku dni trwają protesty w sprawie wyroku. Tysiące kobiet i wspierających ich mężczyzn wychodzi na ulice kraju protestując przeciwko decyzji TK. Co więcej, na popularności zyskała także apostazja. Co to takiego?

Apostazja to rezygnacja z członkostwa we wspólnocie Kościoła Katolickiego. Obecnie należy z parafii pobrać świadectwo chrztu, a potem wypełnić dokument potwierdzający akt apostazji. Kilka lat temu potrzebne były podpisy świadków, jednakże teraz nie są one wymagane.

Pierwsze głosy i zapytania dotyczące apostazji pojawiły się w mediach społecznościowych tuż po ogłoszeniu wyroku TK. Większość Polaków winą za ów wyrok obwinia duchownym Kościoła Katolickiego.

Niektórzy twierdzili, że ich strategia jest genialna. Jak dziś radzi sobie Szwecja z pandemią?Niektórzy twierdzili, że ich strategia jest genialna. Jak dziś radzi sobie Szwecja z pandemią?Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności
2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
3. Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłaty

Apostazja wyszukiwana w Google

Przypomnijmy, że duchowni oświadczyli, że jest to wspaniała wiadomość, a jeden z biskupów stwierdził, że przerwanie ciąży z powodu ciężkich wad płodu stoi w sprzeczności z zasadami państwa prawa. Świętować mogła także popularna działaczka prolife, Kaja Godek.

W związku z całą tą sytuacją wyszukiwanie apostazji w Google wzrosło, aż o 400 proc. w kilka dni. Hasło najczęściej wpisywali mieszkańcy woj. lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Użytkownicy najczęściej szukali informacji dotyczących procedury.

Warto zaznaczyć, że apostazji dokonać mogą tylko osoby ochrzczone. W związku z apostazją tracą szereg praw wynikających z członkostwa we wspólnocie Kościoła Katolickiego: nie mogą być chrzestnymi, świadkami bierzmowania czy ślubu oraz nie mogą liczyć na pochówek z udziałem duchownego.

Przyszły apostata musi przygotować wymagane dokumenty w trzech kopiach. Mimo że kuria nie wyśle odpowiednie zaświadczenia o dokonaniu apostazji to na świadectwie chrztu pojawi się odpowiednia adnotacja. Apostata może zawsze wrócić w szeregi Kościoła Katolickiego.

Polacy masowo biorą zwolnienia lekarskie. Pandemia nie jest jedyną przyczynąPolacy masowo biorą zwolnienia lekarskie. Pandemia nie jest jedyną przyczynąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Pierwsze objawy niedoboru jodu w organizmie. Nigdy nie należy ich ignorować
  3. Szykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początku
  4. Biedronka szykuje potężną niespodziankę. Będzie rozdawać vouchery na 20 złotych, musisz jednak być jednego dnia w sklepie
  5. Zwiększają dostawy maseczek i płynów do dezynfekcji. W jednej z największych sieci sklepów najprędzej je znajdziesz
  6. Tragedia z samego rana. Tajemnicza śmierć 35-letniego gwiazdora, pozostawił rodzinę, "jesteśmy w żałobie"
  7. Surówkę z selera kochają duzi i mali, sekretem są rodzynki, którym nie da się oprzeć. Musisz spróbować choć raz

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News