Emerytura księży w Polsce
Flickr/Iglesia en Valladolid, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Autor Maria Glinka - 16 Listopada 2020

Księża na emeryturze zyskają podwójnie. Zwykli emeryci nie mają co liczyć na podobne pieniądze

Emerytura po waloryzacji jest dowodem na duże dysproporcje między zwykłymi obywatelami a duchownymi. Senioralne świadczenie księży jest przeliczane dwukrotnie, co przekłada się na podwójną podwyżkę emerytury. Wszystko dzięki hojności Funduszu Kościelnego.

Emerytura dwukrotnie waloryzowana nie dla każdego

Emerytura w Polsce podlega corocznej waloryzacji. Zwykły emeryt z niecierpliwością wyczekuje na początek marca, kiedy to jego świadczenie ulega automatycznemu podwyższeniu dzięki przeliczeniom ZUS.

Dlaczego niektórzy artyści dostali fortunę od państwa? Odkryto już powód, rządowi może być wstydDlaczego niektórzy artyści dostali fortunę od państwa? Odkryto już powód, rządowi może być wstydCzytaj dalej

W ubiegłym roku kwotowo-procentowa waloryzacja emerytury wyniosła 2,86 proc. lub co najmniej 70 zł. Co to w praktyce oznacza dla emeryta? Jeżeli jego emerytura po zastosowaniu wskaźnika procentowego jest niższa niż w wariancie kwotowym to stosuje się metodę bardziej korzystną. Ten zabieg sprawia, że najbiedniejsi emeryci nie są poszkodowani i otrzymują podwyżkę.

Jednak ich sytuacja materialna znacząco odbiega od standardów jednej grupy obywateli – księży, którzy mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki dzięki podwójnej waloryzacji.

Emerytura wyższa dzięki Funduszowi Kościelnemu

Portal money.pl podaje, że senioralne świadczenia księży po 75. roku życia są poddawane dodatkowej waloryzacji, odrębnej od oficjalnych wyliczeń ZUS. Odpowiada za nią Fundusz Kościelny, który otrzymuje pieniądze z budżetu państwa.

Wcześniejsza emerytura ma być już na 53. urodziny. Przynajmniej 1220 zł na rękęWcześniejsza emerytura ma być już na 53. urodziny. Przynajmniej 1220 zł na rękęCzytaj dalej

Z roku na rok wzrasta zaplecze finansowe tej instytucji. Jeszcze trzy dekady temu Fundusz Kościelny dysponował kwotą 2 mln zł, a w 2019 r. już 171 mln zł. Przekłada się to na wzrost o 90 razy w przeciągu 30 lat.

Pula na emerytury w Funduszu Kościelnym wyniosła w ubiegłym roku aż 153 mln zł. Super Express, powołując się na oficjalne dokumenty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przekazuje, że tak wysoka kwota jest pokłosiem znaczącego wzrostu wydatków na składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla księży, w tym m.in. na emerytury duchownych.

Na podstawie tych danych dziennikarze Super Expressu wyliczyli, że emerytura duchownego w 2019 r. została poddana dodatkowej waloryzacji rzędu 4,08 proc. Okazuje się zatem, że duchowni mogą liczyć na nadprogramowe pieniądze z Funduszu Kościelnego, który jest zdecydowanie bardziej hojny niż ZUS.

Porażające, bezlitosne dane. Do końca roku 12 tys. Polaków dotknie prawdziwy dramatPorażające, bezlitosne dane. Do końca roku 12 tys. Polaków dotknie prawdziwy dramatCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. Rewelacyjna oferta Rossmanna powala na kolana. Kultowe perfumy tańsze o kilkadziesiąt złotych i wiele innych niespodzianek w obecnym okresie
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórki

Płaca minimalna 2021 z wyraźną podwyżką. Ale pełnej kwoty wzrostu i tak nie dostanieszPłaca minimalna 2021 z wyraźną podwyżką. Ale pełnej kwoty wzrostu i tak nie dostanieszCzytaj dalej

Waloryzacja emerytur. Wstępne deklaracje rządzących

Waloryzacja realizowana przez ZUS jest uzależniona od wzrostu wynagrodzeń i inflacji. Na bazie tych dwóch elementów przelicza się minimalną, kwotową granicę podwyżki oraz jej procentowy odpowiednik.

Zgodnie z ostatnimi informacjami od przedstawicieli rządu w przyszłym roku emerytura zostanie poddana waloryzacji rzędu 4,16 proc. Jednocześnie politycy podkreślają, że kwota podwyżki nie może być niższa niż 50 zł.

Dzięki metodzie kwotowo-procentowej emeryt z najniższą emeryturą minimalną (1200 zł) otrzyma nie 48 zł podwyżki, a 50 zł - choć ta kwota jest i tak zdecydowanie niższe niż emerytura duchownego po podwójnej waloryzacji.

Lidl powtarza jedną z najpopularniejszych akcji wśród klientów. Za markowe dodatki Polacy byli gotowi na ostrą walkęLidl powtarza jedną z najpopularniejszych akcji wśród klientów. Za markowe dodatki Polacy byli gotowi na ostrą walkęCzytaj dalej

Ile dokładanie wynosi senioralne świadczenie księży? Nie można dokładnie stwierdzić, ponieważ emerytura duchownego zależy od wielkości parafii, statusu w hierarchii kościelnej i liczby przepracowanych lat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Synoptycy ostrzegają. Znamy prognozę pogody na 16 dni. Do Warszawy idzie mocne ochłodzenie
  2. Niemal zatrzymał się, aby obejrzeć wypadek. Wjechał w niego kierowca niesprawnego auta - Wideo z drona
  3. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
  4. Kasa fiskalna może być niedługo dla ciebie całkowicie zbędna. Wielkie zmiany w ewidencji
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Narzeczona Artura Szpilki kusi na plaży. Odważne zdjęcie, pokazała za dużo? (FOTO)
  7. Jeszcze zdrowsza wersja tradycyjnej ćwikły. Zrób ją z kiszonych buraków i ciesz się niepowtarzalnym smakiem
Księża na emeryturze zyskają podwójnie. Zwykli emeryci nie mają co liczyć na podobne pieniądzeKsięża na emeryturze zyskają podwójnie. Zwykli emeryci nie mają co liczyć na podobne pieniądzeCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News