Emerytura dla górników
pxhere
Autor Konrad Karpiuk - 14 Listopada 2020

Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób

Emerytura może się okazać dla nich prawdziwym przekleństwem. Przez możliwość zakończenia działalności zawodowej właśnie stracą pracą, ale nie zrobią tego z własnej woli. 40 tys. osób może czekać podobny los.

Emerytura górników może okazać się ich przekleństwem

Emeryturadla górników jest przyznawana na innych zasadach. Osoba, której przysługują górnicze prawa pracownicze, może przejść an emeryturę już po 20 latach pracy w wypadku kobiet i po 25 latach w wypadku mężczyzn. Wymagane jest także ukończenie 55 roku życia.

W planach rządu aż pół tygodnia z zakazem handlu. Mało kto ma w ogóle pojęcie, znamy już terminW planach rządu aż pół tygodnia z zakazem handlu. Mało kto ma w ogóle pojęcie, znamy już terminCzytaj dalej

Mimo to wiele osób z prawami emerytalnymi pracuje dalej, aby później mieć wyższe świadczenia. Ponadto po zawarciu porozumienia społecznego, zagwarantowano górnikom gwarancję pracy do emerytury. Co jednak istotne, nie dotyczy to osób, które mają już uprawnienia emerytalne.

Ze sporymi problemami finansowymi zmaga się Polska Grupa Górnicza (PGG). W związku z tym zaplanowano cięcie etatów, którego skutkiem ma być zwolnienie 360 pracowników. Będą to jedynie osoby, które zgodnie z porozumieniem społecznym, nabyły już prawa do emerytury.

Redukcje mają objąć pracowników dołowych, ale też tych pracujących na powierzchni kopalń, jak i zatrudnionych w administracji biurowej. Sprawą zajęły się już związki zawodowe, które mają przedstawić swoje stanowisko do 27 listopada.

Sanepid podał pilny komunikat i liczy na masowe zgłoszenia. Ciebie też może dotyczyćSanepid podał pilny komunikat i liczy na masowe zgłoszenia. Ciebie też może dotyczyćCzytaj dalej

- Z uwagi na konieczność zmniejszenia zatrudnienia, spowodowaną trudną sytuacją finansową, pracodawca zamierza dokonać zwolnień grupowych pracowników PGG posiadających uprawnienia do emerytury, z przyczyn niedotyczących pracowników - informował cytowany przez Business Insider rzecznik PGG, Tomasz Głogowski.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Za niecałe 2 miesiące wchodzi w życie nowa opłata. Wysokość rachunków po prostu nas dobije
2. Anna Dymna znalazła swojego byłego męża na podłodze w kuchni, było już za późno. Gwiazda ma za sobą ogromną tragedię
3. Nowe 500 plus wypłacą na smartfona. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyć

Prawie 40 tys. może znaleźć się w podobnej sytuacji

- Uruchomiono procedurę konsultacyjną z organizacjami związków zawodowych, która ma na celu zawarcie porozumienia w tej sprawie. Pracownicy objęci zwolnieniem otrzymają odprawy zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami - zapewniał również rzecznik PGG.

Kolejny kraj UE zdecydował, będzie całkowity lockdown. Godzina policyjna przez całe 24hKolejny kraj UE zdecydował, będzie całkowity lockdown. Godzina policyjna przez całe 24hCzytaj dalej

Wiadomo, jak dokładnie będzie rozkładał się bilans zwolnień. Jak podaje Business Insider, pracę straci 55 pracowników administracyjno-biurowych, 21 pracowników kopalń, oraz 284 pracowników dołowych. PGG zamierza wypłacić zwolnionym dodatkowe odprawy.

Spółka oprócz kodeksowej odprawy emerytalnej wypłaci pracownikom dodatkowe pieniądze wysokości miesięcznego zatrudnienia dla osób pracujących krócej niż dwa lata, dwumiesięcznego dla pracowników ze stażem od dwóch do ośmiu lat i kwartalnego dla tych, co pracują w PGG więcej niż 8 lat.

Co jednak ważne, odprawa nie może być wyższa od dziesięciokrotności płacy. 30 listopada ma dojść do spotkania ze związkowcami (trzy dni po terminie objęcia przez nich stanowiska). Jak zapewnia PGG, kryterium zwolnienia jest ocena, czy odejście pracownika nie zakłóci pracy jednostki.

Ważne słowa wicepremiera o zniesieniu obostrzeń. Podał termin, który zaskoczył wieluWażne słowa wicepremiera o zniesieniu obostrzeń. Podał termin, który zaskoczył wieluCzytaj dalej

Business Insider wskazuje, że PGG jest największym w UE producentem węgla kamiennego. Obecnie firma zatrudnia 39 tys. 790 osób, które za kilka lat może spotkać podobny los. Ponad 30,6 tys. z nich są górnikami dołowymi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  2. Ekspert wyjawił prawdę o testach na koronawirusa. W Polsce jest z nimi poważny problem
  3. Średnia emerytura w wysokości ponad 8 tys. zł na rękę. Nowa ustawa wywraca system do góry nogami
  4. Na kierowców czeka gigantyczna kara na 17 tys. zł. Wystarczy zapomnieć jednej rzeczy
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Nie żyje gwiazda światowego sportu. Zmarł na koronawirusa, miał tylko 59 lat
  7. Chcesz uniknąć zawału, udaru i chorób serca? Pij go na zdrowie, najlepiej codziennie i żyj pełnią życia
Kolejny nadzwyczajny skarb odnaleziony w lesie. Co jeszcze kryje się w polskich lasach, o czym nie wiemy?Kolejny nadzwyczajny skarb odnaleziony w lesie. Co jeszcze kryje się w polskich lasach, o czym nie wiemy?Czytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News