Emerytura dla górników
pxhere
Autor Konrad Karpiuk - 14 Listopada 2020

Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób

Emerytura może się okazać dla nich prawdziwym przekleństwem. Przez możliwość zakończenia działalności zawodowej właśnie stracą pracą, ale nie zrobią tego z własnej woli. 40 tys. osób może czekać podobny los.

Emerytura górników może okazać się ich przekleństwem

Emeryturadla górników jest przyznawana na innych zasadach. Osoba, której przysługują górnicze prawa pracownicze, może przejść an emeryturę już po 20 latach pracy w wypadku kobiet i po 25 latach w wypadku mężczyzn. Wymagane jest także ukończenie 55 roku życia.

Mimo to wiele osób z prawami emerytalnymi pracuje dalej, aby później mieć wyższe świadczenia. Ponadto po zawarciu porozumienia społecznego, zagwarantowano górnikom gwarancję pracy do emerytury. Co jednak istotne, nie dotyczy to osób, które mają już uprawnienia emerytalne.

Ze sporymi problemami finansowymi zmaga się Polska Grupa Górnicza (PGG). W związku z tym zaplanowano cięcie etatów, którego skutkiem ma być zwolnienie 360 pracowników. Będą to jedynie osoby, które zgodnie z porozumieniem społecznym, nabyły już prawa do emerytury.

Redukcje mają objąć pracowników dołowych, ale też tych pracujących na powierzchni kopalń, jak i zatrudnionych w administracji biurowej. Sprawą zajęły się już związki zawodowe, które mają przedstawić swoje stanowisko do 27 listopada.

- Z uwagi na konieczność zmniejszenia zatrudnienia, spowodowaną trudną sytuacją finansową, pracodawca zamierza dokonać zwolnień grupowych pracowników PGG posiadających uprawnienia do emerytury, z przyczyn niedotyczących pracowników - informował cytowany przez Business Insider rzecznik PGG, Tomasz Głogowski.

1. Za niecałe 2 miesiące wchodzi w życie nowa opłata. Wysokość rachunków po prostu nas dobije
2. Anna Dymna znalazła swojego byłego męża na podłodze w kuchni, było już za późno. Gwiazda ma za sobą ogromną tragedię
3. Nowe 500 plus wypłacą na smartfona. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyć

Prawie 40 tys. może znaleźć się w podobnej sytuacji

- Uruchomiono procedurę konsultacyjną z organizacjami związków zawodowych, która ma na celu zawarcie porozumienia w tej sprawie. Pracownicy objęci zwolnieniem otrzymają odprawy zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami - zapewniał również rzecznik PGG.

Wiadomo, jak dokładnie będzie rozkładał się bilans zwolnień. Jak podaje Business Insider, pracę straci 55 pracowników administracyjno-biurowych, 21 pracowników kopalń, oraz 284 pracowników dołowych. PGG zamierza wypłacić zwolnionym dodatkowe odprawy.

Spółka oprócz kodeksowej odprawy emerytalnej wypłaci pracownikom dodatkowe pieniądze wysokości miesięcznego zatrudnienia dla osób pracujących krócej niż dwa lata, dwumiesięcznego dla pracowników ze stażem od dwóch do ośmiu lat i kwartalnego dla tych, co pracują w PGG więcej niż 8 lat.

Co jednak ważne, odprawa nie może być wyższa od dziesięciokrotności płacy. 30 listopada ma dojść do spotkania ze związkowcami (trzy dni po terminie objęcia przez nich stanowiska). Jak zapewnia PGG, kryterium zwolnienia jest ocena, czy odejście pracownika nie zakłóci pracy jednostki.

Business Insider wskazuje, że PGG jest największym w UE producentem węgla kamiennego. Obecnie firma zatrudnia 39 tys. 790 osób, które za kilka lat może spotkać podobny los. Ponad 30,6 tys. z nich są górnikami dołowymi.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News