Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rodzice masowo składają wnioski. Do wzięcia pieniądze na rok
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 13.02.2024 19:31

Rodzice masowo składają wnioski. Do wzięcia pieniądze na rok

Pieniądze
Iberion

Popularne świadczenie wychowawcze na początku nowego roku doczekało się podwyżki. Rodzice mogą liczyć na 800 złotych miesięcznie, ale muszą w najbliższym czasie złożyć odpowiednie wnioski, jeśli nie chcą przerwać ciągłości wypłat.

Popularne świadczenie wychowawcze doczekało się podwyżki

Popularne świadczenie wychowawcze jeszcze do niedawna było wypłacane w wysokości 500 złotych, ale ostatnio zaszły spore zmiany w tej kwestii. 1 stycznia 2024 roku słynne 500 plus doczekało się podwyżki i teraz rodzice mogą liczyć na wypłaty 800 złotych miesięcznie na jedno dziecko. Co ważne, świadczenie przysługuje na pociechy, które nie skończyły 18 lat. W tym przypadku nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe, więc pieniądze należą się rodzicom, bez względu na ich zarobki. 

Duże zmiany w emeryturach. Jakie podwyżki dzięki waloryzacji?

Rodzice masowo składają wnioski ws. 800 plus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie zwiększał wypłaty świadczenia, więc nie trzeba było dopełniać dodatkowych formalności. Teraz jednak zbliża się nowy okres świadczeniowy i w związku z tym rodzice powinni złożyć nowy wniosek w sprawie 800 plus. Nabór ruszył już 1 lutego i od tamtego czasu Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzymał ponad 1,5 mln wniosków na 2,4 mln dzieci.

Zobacz także: Dodatkowa emerytura dla seniorów. Nowe przepisy już niebawem

Ważny termin dla wszystkich rodziców

Nowy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 31 maja następnego roku. Jeśli rodzice dalej chcą pobierać 800 złotych co miesiąc bez przerywania ciągłości wypłat, to muszą złożyć wniosek do 30 czerwca.

Jak informuje ZUS, wnioski w tej sprawie można składać za pośrednictwem platformy PUE ZUS, aplikacji mobilnej mZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.

Tagi: Pieniądze ZUS