Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci ten dodatek z urzędu. Wystarczy, że spełnisz jeden warunek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 06.05.2024 22:18

ZUS wypłaci ten dodatek z urzędu. Wystarczy, że spełnisz jeden warunek

pieniądze
Fot. materiały własne

Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie finansowe, które należy się wielu Polakom. Część seniorów otrzyma dodatkowe pieniądze z urzędu, bez konieczności składania wniosku. Wsparcie należy się jednak również osobom młodszym, choć muszą spełnić konkretne warunki. Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny?

Dodatkowe pieniądze dla seniorów bez składania wniosku

Dodatek pielęgnacyjny to specjalne wsparcie finansowe, które należy się dwóm grupom Polaków. Świadczenie jest przeznaczone przede wszystkim dla seniorów, którzy skończyli 75 lat. Co istotne, pieniądze otrzyma każdy senior po osiągnięciu tego wieku i nie będzie musiał dopełniać żadnych dodatkowych formalności.

Dodatek pielęgnacyjny jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i osoby po 75. roku życia otrzymają go z urzędu. Nie muszą składać wniosku, a świadczenie będzie im przekazywane co miesiąc, wraz z ich podstawową emeryturą.

Od lipca ceny prądu i gazu ostro w górę. Wiadomo ile więcej zapłacą Polacy

Młodsi też mogą otrzymać dodatek pielęgnacyjny

Warto jednak mieć na uwadze, że dodatek pielęgnacyjny nie jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla seniorów po 75. roku życia. Pieniądze mogą otrzymać również osoby młodsze, choć będą musiały spełnić pewien warunek i złożyć wniosek.

ZUS wypłaca dodatek pielęgnacyjny osobom, które posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji. Wówczas nie obowiązuje żadne kryterium wiekowe, ale trzeba będzie dostarczyć do ZUS-u odpowiedni wniosek i dołączyć do niego zaświadczenie o stanie zdrowia na formularzu OL-9.

Zobacz także: Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Jest tylko jeden warunek

Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny?

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego podlega corocznej waloryzacji, podobnie jak wszystkie emerytury i renty. Tegoroczna marcowa podwyżka była na poziomie 12,12 proc. i teraz świadczenie wynosi 330,07 złotych miesięcznie. Warto przypomnieć, że przed 1 marca dodatek wynosił 294,39 zł.

Trzeba jednak pamiętać, że w pewnych sytuacjach Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaci wsparcia finansowego. Dodatek nie należy się w przypadku, gdy beneficjent przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dłużej niż dwa tygodnie w miesiącu.