Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Jest tylko jeden warunek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 06.05.2024 16:15

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Jest tylko jeden warunek

autobus, seniorzy
Fot. Freepik/Drazen Zigic, Pixabay/jhenning

Emeryci powinni wiedzieć, że wielu z nich może skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Taki przywilej nie jest jednak dostępny dla wszystkich seniorów. Aby korzystać z bezpłatnych przejazdów, trzeba spełnić jeden, kluczowy warunek. Przedstawiamy szczegóły.

Emeryci mogą korzystać z darmowej komunikacji miejskiej

Darmowa komunikacja miejska to bardzo przydatny przywilej, z którego może skorzystać całe mnóstwo Polaków. Chodzi tu konkretnie o osoby, które spełniają jeden, kluczowy warunek związany z wiekiem. Jak się okazuje, wystarczy mieć co najmniej 70 lat, by jeździć komunikacją miejską bez konieczności kupowania biletu.

Warto wspomnieć, że podczas kontroli taka osoba powinna okazać się stosownym dokumentem, który potwierdzi jej wiek. Może być to legitymacja emeryta, dowód osobisty lub też inny dokument zawierający datę urodzenia. 

Od lipca ceny prądu i gazu ostro w górę. Wiadomo ile więcej zapłacą Polacy

W tych miastach jeszcze więcej emerytów skorzysta z darmowych przejazdów

Co istotne, ulgi i przywileje dla emerytów są różne w zależności od miasta. Przykładowo, w Bydgoszczy, Wrocławiu i Lublinie z darmowych przejazdów komunikacją miejską mogą skorzystać seniorzy od 65. roku życia. 

W Szczecinie z kolei obowiązuje zniżka w wysokości 50 proc. dla kobiet w wieku 55 lat i mężczyzn po 65. roku życia. W Warszawie można wykupić roczny “bilet seniora”, który kosztuje tylko 50 złotych. Taki przywilej jest przeznaczony dla osób, które ukończyły 65. rok życia. 

Zobacz także: Jak będą wyglądały wakacje kredytowe 2024? Andrzej Duda podpisał ustawę

Polskim seniorom przysługuje wiele zniżek

Oprócz darmowej komunikacji miejskiej, seniorom przysługuje wiele innych zniżek. Dzięki nim mogą korzystać z rozmaitych usług bez obciążania swojego budżetu domowego. Umożliwia im to Ogólnopolska Karta Seniora, która jest dostępna dla wszystkich osób po 60. roku życia. 

Jeżeli emeryt dołączy do tego programu, otrzyma możliwość korzystania ze zniżek między innymi w kinach, tetrach, kawiarniach, salonach fryzjerskich, a także w sanatoriach czy nawet w sklepach spożywczych. W Polsce jest ponad 3000 miejsc, które honorują Ogólnopolską Kartę Seniora. Wniosek o wydanie takiej karty należy kierować w swoim urzędzie miasta lub gminy, jeśli przystąpił on do programu “Gmina Przyjazna Seniorom”.