Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Takie zniżki przysługują seniorom. Wiele osób nie ma o nich pojęcia
Irmina Jach
Irmina Jach 05.05.2024 13:34

Takie zniżki przysługują seniorom. Wiele osób nie ma o nich pojęcia

pieniądze
Fot. Marek BAZAK/East News

Seniorzy mogą skorzystać z szeregu zniżek i ulg, które pozwolą im zaoszczędzić sporo pieniędzy. Wiele osób nie zna jednak swoich praw. Podsumowujemy, na co mogą liczyć emeryci.

Zniżki dla emerytów. Ogólnopolska Karta Seniora i zniżki na przejazdy

Emeryci, którzy ukończyli 60 lat, mają prawo do wyrobienia Ogólnopolskiej Karta Seniora, która gwarantuje zniżki w ponad 3000 punktów na terenie całego kraju. Lista jest długa i obejmuje m.in. sanatoria, gabinety rehabilitacji, przychodnie i inne instytucje zdrowotne i kulturalne. Na terenie 210 Gmin Przyjaznym Seniorom posiadanie karty nie wiąże się z żadnymi opłatami. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny w sieci.

Seniorzy, którzy lubią podróże, mogą skorzystać z 30-procentowej zniżki na przejazdy pociągami PKP Intercity. Dwa razy w roku przysługuje im także ulga ustawowa w wysokości 37 proc. W niektórych miastach emeryci, którzy ukończyli 70 lat, mogą liczyć na darmowe lub znacznie tańsze przejazdy pojazdami komunikacji miejskiej. Tak jest m.in. w Warszawie.

Tyle musisz zarabiać, żeby dostać 6 tys. zł emerytury. Są wyliczenia

Zniżki dla seniorów. Legitymacja emeryta z ZUS i zwolnienie z abonamentu RTV

Oszczędnościom sprzyja również legitymacja emeryta z ZUS. Jej właściciele mogą skorzystać z tańszych przejazdów autokarowych oraz kolejowych. Dwa razy w roku mają prawo do dwóch podróży z 30 proc. zniżką. Seniorzy posiadający legitymację z ZUS zapłacą ponadto korzystniejsze ceny w ośrodkach rehabilitacyjnych i uzdrowiskowych.

Polacy, którzy mają za sobą 75. urodziny, są zwolnione z konieczności uiszczania abonamentu RTV. Zwolnienie dotyczy też 60-latków, o ile spełniają kryteria dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

ZOBACZ TAKŻE: Nawet 330 zł więcej do emerytury. Trzeba spełnić jeden warunek

Zniżki dla seniorów. Ulga na leki i PIT-0 dla seniorów

Dla seniorów, którzy ukończyli 65 lat, przewidziano ulgę na leki z listy "D1" bądź "D2". By z niej skorzystać, niezbędne jest rozpoznanie choroby objętej refundacją oraz otrzymanie recepty oznaczonej przez lekarza literą "S". Pełna lista 3800 leków refundowanych znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

PIT-0 dla seniorów to rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw pracującym seniorom, którzy rezygnują z pobierania emerytury. Są oni zwolnieni z PIT do kwoty 85,5 tys. zł. Z ulgi mogą skorzystać kobiety powyżej 60. roku życia i mężczyźni powyżej 65. roku życia. Obejmuje ona przychody z pracy na etacie, z umów zlecenia zawartych z firmą i z działalności gospodarczej opodatkowanych według skali podatkowej.