Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 330 zł więcej do emerytury. Trzeba spełnić jeden warunek
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 05.05.2024 11:54

Nawet 330 zł więcej do emerytury. Trzeba spełnić jeden warunek

emeryci
Fot. Pixabay/kliempictures

Poza podstawową emeryturą, wielu seniorów może liczyć także na dodatki do świadczenia emerytalnego. Niektóre są bardzo popularne, inne należą się tylko wybranej grupie. Kto może liczyć na dodatek kombatancki? Do ZUS lub KRUS musi trafić wniosek.

Komu przysługuje dodatek kombatancki?

Dodatek kombatancki, według definicji ustawy z 24 stycznia 1991 roku, należy się ”osobie, która brała udział w wojnie lub powstaniu w sposób czynny”. Oznacza to, że osoba ubiegająca się o dodatek kombatancki wchodziła w skład formacji wojskowej lub organizacji zbrojnej, walczącej o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Ponad to kombatantem jest również osoba będąca ofiarę represji wojennych i powojennych.

Decyzją Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, osobom tym należy się renta lub emerytura kombatancka, a po jej przyznaniu — także dodatek kombatancki. Po marcowej waloryzacji wynosi on 330,07 zł i jest wypłacany co miesiąc, wraz z podstawowym świadczeniem.
 

Ważne informacje dla seniorów. Chodzi o legitymacje emerytów

Trzeba złożyć wniosek — oto, jak to zrobić

Osoby uprawnione do dodatku kombatanckiego powinny pamiętać, że pieniądze nie zostaną wypłacone automatycznie. Wniosek powinien zostać złożony do ZUS osobiście lub przez pełnomocnika. Możemy również skorzystać z pośrednictwa poczty lub polskiego urzędu konsularnego, a decyzja zostanie podjęta w ciągu 30 dni.

Warto pamiętać, by złożyć wniosek zaraz po otrzymaniu decyzji Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Pozwoli to bowiem na szybsze otrzymanie dodatku, już od kolejnego miesiąca.
 

Nie tylko dodatek kombatancki

Poza dodatkiem kombatanckim, seniorzy powinni pamiętać o jeszcze jednym świadczeniu. Dodatek do emerytury może otrzymać również wdowa lub wdowiec po kombatancie, jednak nie w tej samej wysokości. Tzw. dodatek kompensacyjny przyznawany jest po złożeniu wniosku w wysokości 15% dodatku kombatanckiego. Obecnie wynosi on 49,51 zł.

źródło: interia wydarzenia