Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wniosek o emeryturę. Wiemy, kiedy najlepiej go złożyć
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 04.05.2024 11:20

Wniosek o emeryturę. Wiemy, kiedy najlepiej go złożyć

dłonie, senior
Fot. Pixabay/stevepb

Wiele osób wierzy, że najlepszym momentem złożenia wniosku o emeryturę jest moment osiągnięcia wieku emerytalnego. Nie jest to jednak prawda. W kwestii ustalania wysokości świadczenia znaczenie ma nawet miesiąc złożenia wniosku do ZUS.

Najlepszy moment na przejście na emeryturę

Na wysokość świadczenia emerytalnego wpływ ma wiele czynników. To kwestia nie tylko zgromadzonego kapitału początkowego czy stażu pracy. Składając wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, powinniśmy wziąć pod uwagę również kwartalną i roczną waloryzację emerytur.

Ostatnia taka podwyżka świadczeń miała miejsce w 1 marca 2024 roku. Wówczas świadczenia wzrosły o 12,3%. Był to więc bardzo dobry moment na złożenie wniosku o emeryturę. Działanie to gwarantowało wyższe świadczenie na start.

Kolejna waloryzacja będzie miała natomiast miejsce 1 czerwca. Wówczas w górę pójdzie kwota kapitału początkowego, ale także zgromadzony cnh na subkoncie składek. Eksperci oceniają, iż wskaźnik waloryzacji powinien wynieść około 14,8-14,9%.
 

Gdzie zrobimy zakupy 4 i 5 maja? Odpowiedź zaskakuje

W lipcu emerytura znów wzrośnie

Dobrym momentem na złożenie wniosku będzie również lipiec. Rzecz jasna jednym z najbardziej kluczowych czynników decydujących o wysokości świadczenia pozostanie kapitał początkowy. Ten jednak będzie różny zależnie od danego miesiąca.

Przykładowo, kapitał początkowy w kwietniu, w umownym momencie osiągnięcia przez mężczyznę wieku emerytalnego, może wynosić 800 tys. zł, co przełoży się na 3654,64 zł emerytury. Jednak już kilka miesięcy później, w lipcu, emerytura zostanie poddana waloryzacji 14,9%, a kapitał początkowy wyniesie aż 1 019 200 zł. W efekcie da nam to aż 4701 zł miesięcznie świadczenia emerytalnego.

Przy okazji składania wniosku, warto wziąć również pod uwagę moment zakończenia aktywności zawodowej. Przede wszystkim należy pamiętać, że o emeryturę możemy ubiegać się najwcześniej miesiąc przed spełnieniem warunków, jakie stanowią wiek emerytalny i wymagany staż pracy. Odpowiednie rozegranie w czasie złożenia wypowiedzenia - np. tuż przed końcem miesiąca - i wniosku o emeryturę, pozwoli nam otrzymać jednocześnie wypłatę z emerytury, jak i ostatnie wynagrodzenie z pracy.
 

Jak złożyć wniosek o emeryturę?

Jakie dokumenty należy złożyć, ubiegając się o wypłatę emerytury? Przede wszystkim do ZUS powinien trafić wniosek EMP oraz formularz ERP-6. Wnioskodawca może złożyć dokumenty w dowolnej placówce ZUS osobiście lub z wykorzystaniem poczty tradycyjnej lub elektronicznej. Do wniosku należy dołączyć także zaświadczenie o zarobkach oraz dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe.

ZUS podejmie decyzję w naszej sprawie w terminie 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności mającej wpływ na prawo do emerytury. Jeśli decyzja ta będzie dla nas niekorzystna, kolejne 30 dni od doręczenia decyzji to czas na złożenie odwołania.

źródło: Interia Biznes