Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci małżeństwom nawet 8000 zł. Nowe świadczenie na horyzoncie
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 20.05.2024 15:58

ZUS wypłaci małżeństwom nawet 8000 zł. Nowe świadczenie na horyzoncie

seniorzy pieniądze
Fot. Iberion

Wiele wskazuje na to, że pary z wieloletnim stażem będą mogły otrzymać od państwa dodatkowe środki. Za odpowiednio długi okres związku małżeńskiego w portfelach seniorów może znaleźć się nawet kilka tysięcy złotych. Już niedługo Senat podejmie decyzję w tej sprawie. Co zakłada projekt nowego świadczenia?

Dodatkowe pieniądze dla małżeństw z długoletnim stażem

Seniorzy mogą liczyć na otrzymanie nowego świadczenia. Wszystko za sprawą wniosku o dodatkowym wsparciu dla małżonków z długim stażem pożycia małżeńskiego. Inicjatorem projektu jest radca prawny w stanie spoczynku, Eugeniusz Szymala. Chodzi o nawet 8 tys. zł wypłaty od państwa.

Nawet 620 zł co miesiąc bez względu na wiek. ZUS wypłaci pieniądze, decyzja w 30 dni

Seniorzy otrzymają do 8 tys. zł za wieloletnie związki?

Według autorów projektu dodatkowe pieniądze miałyby napływać wraz z przekroczeniem kolejnych kamieni milowych związku. Przykładowo, osoby z 50-letnim, małżeńskim stażem (złote gody), mogłyby otrzymać do 5000 zł. Środki zwiększane mają być co 5 lat. Za kolejne 10 lat związku państwo miałoby wypłacić seniorom 6 tys. zł, a po przekroczeniu tzw. dębowej rocznicy – 8 tys. zł. Zgodnie z projektem małżonkowie, aby otrzymać środki, musieliby udać się do urzędu cywilnego, aby stamtąd pobrać zaświadczenie o zawarciu związku wraz z datą.

ZOBACZ: Właśnie się zaczęło. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

Dodatkowe świadczenie dla małżonków

Aktualnie małżonkowie z wieloletnim stażem mogą liczyć na otrzymanie okolicznościowego dyplomu oraz medalu od prezydenta RP. Długoletność związku nie wiąże się jednak z gratyfikacją finansową. Naprzeciw temu wychodzą autorzy projektu, według których osoby te powinni otrzymywać świadczenie rodzinne, podobnie jak w przypadku emerytury honorowej, przekazywanej 100-latkom. Decyzja leży teraz po stronie Senatu. Według wstępnych wyliczeń, wypłacenie dodatku dla osób ze stażem od 50 do 65 lat, będzie kosztowało budżet państwa prawie 87 mln zł.

Źródło: nowości.com.pl