Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 500 plus dla seniorów. Są nowe kryteria, skorzysta więcej emerytów
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 18.05.2024 09:20

500 plus dla seniorów. Są nowe kryteria, skorzysta więcej emerytów

senior pieniądze
Fot. materiały własne

500 plus dla seniorów to świadczenie mające pomagać tym, którzy samodzielnie nie są w stanie zaspokoić swoich potrzeb. Aby je otrzymać, trzeba złożyć w ZUS odpowiednie dokumenty i spełniać wiele jasno określonych kryteriów. Jedno z nich od marca br. uległo zmianie i teraz wsparcie przyznawane jest na nowych zasadach. Chodzi o zmieniony próg dochodowy, który jest wyższy, dzięki czemu z pomocy może skorzystać więcej osób.

Nowe limity przyznawania 500 plus dla seniora

500 plus to nie tylko nazwa świadczenia na dziecko (od stycznia 2024 r. wynoszącego 800 złotych), ale także znaczące wsparcie, którym objęci mogą zostać seniorzy. Muszą oni jednak być osobami niezdolnymi do samodzielnej egzystencji, niemogącymi samemu utrzymać się z powodu swoich różnych ograniczeń.

Beneficjentami 500 plus dla seniora mogą więc zostać wszyscy ci, którzy posiadają stosowne orzeczenie, a także albo nie mają prawa do emerytury, renty lub zasiłku, albo też otrzymują emeryturę, rentę lub inne świadczenie pieniężne ze środków publicznych, lecz ich wysokość nie przekracza 2419,33 zł brutto.

Aby móc ubiegać się o przyznanie wsparcia, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w ZUS i jeśli organ przychyli się do niego, wnioskodawca może spać spokojnie. 500 złotych będzie mu wypłacane co miesiąc i to dożywotnio. Warto pamiętać jednak, że limity uprawniające do skorzystania ze świadczenia co jakiś czas się zmieniają. Ostatnia modyfikacja nastąpiła w marcu br.

Zapadła decyzja ws. abonamentu RTV. Spore zaskoczenie

Ci seniorzy dostaną 500 złotych z ZUS

Limit świadczenia 500 plus dla seniora wzrósł i od marca pełne świadczenie (500 złotych) wypłacane jest tym osobom, których emerytura lub renta nie przekracza 1919,33 zł brutto. W politycznych kuluarach mówi się także o podwyższeniu samej kwoty wsparcia, ale na razie jasnych deklaracji i stanowczych decyzji brak.

ZOBACZ: Nowy dodatek dla pracowników. Nawet 860 złotych do pensji

W przypadku seniorów, którzy pobierają emeryturę, rentę lub inne świadczenie finansowane ze środków publicznych i ich łączna kwota brutto wynosi więcej niż 1919,33 zł, a nie przekracza 2419,33 zł, wysokość świadczenia uzupełniającego będzie stanowiła różnicę między kwotą 1919,33 zł i łączną kwotą przysługujących świadczeń.

Podkreślić należy również, że jeśli ktoś otrzymuje 500 plus, nie musi martwić się o potencjalne potrącenia i egzekucje. Świadczenie zwolnione jest ponadto z opodatkowania i nie wlicza się do dochodów beneficjenta, od których później odlicza się wydatki na cele rehabilitacyjne lub tych, które brane są pod uwagę przy ubieganiu się o świadczenie z pomocy społecznej, dodatek mieszkaniowy czy energetyczny.

Dodatkowe 500 plus dla seniora. Konieczny wniosek do ZUS

Jak już wspomniano, 500 plus dla seniora można otrzymać po dopełnieniu niezbędnych formalności. Odpowiedni wniosek należy złożyć w placówce ZUS albo przesłać pocztą - tradycyjną lub elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Druk ESUN znajduje się w salach obsługi klientów w oddziałach ZUS i na stronie www.zus.pl. Na odpowiedź trzeba czekać do 30 dni od wyjaśniania ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Pamiętajmy, że do dokumentów dołączyć trzeba orzeczenie o niezdolności do całkowitej egzystencji, orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską ds. inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów.

Źródło: SE