Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowy dodatek dla pracowników. Nawet 860 złotych do pensji
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 17.05.2024 18:28

Nowy dodatek dla pracowników. Nawet 860 złotych do pensji

pieniądze
Fot. Pixabay/adnovak

Od lipca bieżącego roku czekają nas istotne zmiany w wynagrodzeniach. Wraz ze wzrostem minimalnej płacy, wzrośnie również dodatek za pracę w godzinach nocnych. Dzięki temu, wielu pracowników może spodziewać się nawet 860 zł więcej w swoich miesięcznych wynagrodzeniach. Zmiana ta jest bezpośrednio związana ze zwiększeniem minimalnego wynagrodzenia do 4300 zł oraz stawki godzinowej do 28,10 zł.

Nowa minimalna płaca i jej wpływ na dodatek nocny

Aktualnie minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4 242 zł brutto, a stawka godzinowa to 27,70 zł brutto. Od lipca planowany jest wzrost minimalnej płacy do 4 300 zł, co przekłada się na stawkę godzinową wynoszącą 28,10 zł. Ten wzrost wpłynie nie tylko na wysokość dodatku za pracę nocną, ale także na inne świadczenia i dodatki do wynagrodzenia.

Kiedy wypłata 14. emerytury? Padł konkretny termin ZUS wypłaca średnio 29 tys. złotych. Wystarczy złożyć wniosek

Obliczanie dodatku za pracę w nocy

Zgodnie z art. 151(7) KP, pora nocna obejmuje osiem godzin między 21:00 a 7:00. Pracodawca ma możliwość ustalenia dokładnego przedziału czasowego, który musi być zawarty w układzie zbiorowym, regulaminie lub umowie o pracę. 

Pracownik nocny to osoba, której praca obejmuje co najmniej trzy godziny w porze nocnej lub która przepracowała w nocy co najmniej jedną czwartą czasu w okresie rozliczeniowym. Dodatek za pracę w nocy wynosi 20% stawki godzinowej ustalonej na podstawie minimalnego wynagrodzenia i zależy od liczby godzin pracy w danym miesiącu.

ZOBACZ TAKŻE: ZUS może zabrać emeryturę. Ważne zmiany dla seniorów już od 1 czerwca

Przyszłe perspektywy dla pracowników nocnych

Zmiany te są istotne dla pracowników, którzy regularnie pracują w nocy. Wyższy dodatek nocny oznacza, że ich praca będzie lepiej wynagradzana, co ma na celu zrekompensowanie trudniejszych warunków pracy. 

Dodatkowe wynagrodzenie może również zwiększyć motywację i satysfakcję z pracy. Co więcej, pracodawcy mają możliwość podniesienia tego dodatku, co może stanowić dodatkowy bodziec do rekrutacji i zatrzymania pracowników w firmie.